Překlad z anglického originálu na Fedora Magazine. Při vydání stabilní verze Fedora 31 připravujeme i naše vlastní postřehy.

Fedora projekt oznamuje vydání verze Fedora 31 beta, dalšího mezníku na cestě k plánovanému vydání Fedora 31 na konci října.

Stahovat je možné ze stránky “Get Fedora”:

Případně je možné stáhnout další oblíbené varianty, třeba s KDE Plasma, Xfce a další desktopová prostředí, nebo obrazy pro zařízení založené na procesorech ARM, jako jsou populární Raspberry Pi 2 a 3

Na co se můžeme těšit?

GNOME 3.34 (skoro)

Nejnovější vydání nového prostředí GNOME přináší výrazný posun ve výkonu a další vylepšení. Tato beta verze přináší verzi těsně před ostrým vydáním. Plné vydání 3.34 bude dostupné hned, jak to bude možné formou aktualizace. Pokud vás zajímá, co GNOME 3.34 přináší, přečtěte si poznámky k vydání (ENG).

Fedora IoT edice

Fedora council označil edice se specifickým určením jako významné při rozšiřování uživatelské základny a komunity obecně. Máme Workstation, Server a CoreOS a teď přichází Fedora IoT. Tato edice bude přístupná z hlavní stránky “Get Fedora” v okamžiku, kdy bude připravené vydání F31. Teď je možné si ji stáhnout z iot.fedoraproject.org.

Dočíst více o Fedora IoT je možné v dokumentaci “Getting Started (ENG)”.

Fedora CoreOS

Fedora CoreOS zůstavá stále ve fázi náhledu s plánovaným vydáním pro běžné použití někdy na začátku příštího roku. CoreOS je “rolling release” vydání, které pravidelně mění svou “základnu” na novou verzi Fedory. Teď jde o verzi Fedora 30, ale brzy bude k dispozici “další” proud, který bude sledovat vývoj Fedora 31, než bude prohlášen za stabilní.

Další novinky

Fedora 31 Beta zahrnuje aktualizované verze populární balíčků jako je Node.js, jazyk Go, Python a Perl. Samozřejmě přináší běžné aktualizace na výchozí infrastrukturu jako je třeba knihovna GNU C a nebo správce balíčků RPM. Jestli chcete vidět všechny změny, projděte si odpovídající přehled změn na Fedora Wiki

Sbohem bootovatelné i686

Nebudou již vydávány kompletní média, či repozitáře pro 32 bitové systémy s architekturou Intel. Je jasné, že toto znemožní fungování nových vydání na starším hardwaru, ale faktem zůstává, že nebyl dostatek přispěvatelů (jejich zájmu). Toto rozhodnutí umožní zaměřit se na moderní architektury a pomůže většině uživatelů. (Většina instalací Fedory je 64 bitová x86_64 od roku 2013 a v tuto chvíli je to většina drtivá.)

Vemte prosím na vědomí, že uživatelské balíčky pro zpětnou kompatibilitu, pokud spustíte 32-bit aplikace na 64-bitových systémech, budou zachovány. Není důvod v nejbližší době se s těmito balíčky loučit.

Potřebujeme testovat

Vzhledem k tomu, že jde o beta verzi, očekáváme chyby, nebo chybějící vlastnosti. Pro hlášení chyb objevených při testování kontaktujte Fedora QA tým na mailing-listu nebo v #fedora-qa na Freenode. Jak bude testování postupovat, chyby se budou objevovat na seznamu běžné chyby F31 (ENG).

Pokud chcete hlásit chyby tak, aby to pořádně pomohlo, přečtěte si jak nahlašovat chyby (ENG).

Co je beta vydání?

Beta vydání je po stránce kódu kompletní a je tak velmi podobné konečnému vydání. Pokud si uděláte čas stáhnout a vyzkoušet betu, můžete se podívat a ujistit se, že věci, které považujete za důležité, jsou funkční. Každá nalezená a nahlášená chyba nepomůže jenom tomu, kdo jí nahlásil, ale zlepšuje zážitek miliónům uživatelů po celém světě. Společně vytváříme dokonalou Fedoru. K naší kultuře práce patří koordinace nových vlastností a vytváření oprav v upstreamu. Vaše zpětná vazba tak zlepší nejen Fedoru, ale Linux a svobodný software jako celek.

Více informací

Podrobnější informace o tom, co je nového ve Fedora 31 Beta najdete Fedora 31 Změny (ENG), která obsahuje technické informace o nových balíčcích a vylepšeních v tomto vydání.