Máte zájem zapojit se do nějakého open-source projektu, ale máte málo zkušeností? Fedora Developer Portal pro vás skýtá ideální začátek. Stačí, když autorům řeknete, co si myslíte, že v něm chybí. Chcete vědět více o možnostech přispívání? Vše je pod titulem ‘Call for help’ níže.

Fedora Developer Portal má sloužit primárně vývojářům. Proč se jej autoři rozhodli založit a čeho má dosáhnout?

Zrod projektu

S nápadem přišel v roce 2015 Petr Hráček ze společnosti Red Hat, když hledal vývojářsky zaměřené stránky pro Fedoru (a žádné nenašel). Spolu s pár dalšími kolegy začal pracovat na návrhu, a když se k týmu přidal Adam Šamalík, začali spolu tvořit první verzi.

“Když jsme přemýšleli nad obsahem Portálu, shodli jsme se na tom, že by měl obsahovat přehled všeho, co Fedora nabízí, např. projekty (Copr, Docker background…), tzv. “rychlé starty” (quick-starts), jednoduché návody (např. jak něco ve Fedoře nainstalovat nebo spustit), ale ne detailní dokumentaci. Vhodné jsou též informace týkající se pouze Fedory, jako je instalování Ruby Gems z upstreamu. Jinými slovy, webový portál určený vývojářům používajícím Fedoru jako pracovní platformu, nikoliv přispěvatelům do Fedory.

Cíle projektu

Chceme lidem ukázat, že Fedora skutečně je skvělou volbou pro vývojářskou platformu, a zvýšit tak počet developerů používajících ji jako vývojářskou stanici. V dnešní době je spousta Linuxových projektů (jako jsou Docker images nebo Vagrant boxy) v Ubuntu; příčinou toho je dle našeho názoru ne lepší kvalita Ubuntu, ale jeho větší viditelnost. Je tedy na nás, abychom obstáli jako konkurence i z hlediska veřejného povědomí, dostupnosti, a marketingu. Inspirací nám jsou stránky jako developer.ubuntu.com a developer.apple.com. V budoucnu bychom Portál chtěli zaintegrovat do celkové infrastruktury Fedory.

Dostali jsme již první pozitivní ohlasy od vývojářů, co do Portálu nahlédli. Byli velmi rádi, že konečně existuje oficiálnější zdroj informací, než je Stack Overflow. Kupříkladu návod, jak nainstalovat Vagrant a Docker, označil jeden z našich zkušených inženýrů jako velmi užitečný.

Call for help

Žádáme Fedora komunitu, aby nám pomohla portál vybudovat. Uvítáme jakékoliv návrhy na obsah, které učiní Fedoru v očích vývojářů atraktivnější. Až bude Portál dostatečně vystavený, můžeme oslovovat samotné vývojáře. Máme už obsah týkající se jazyků (Python, Ruby…), ale stále nám chybí články typu ‘tvorba nové webové stránky,’ nebo ‘postup instalace od začátku až do konce: výběr jazyka, nástrojů, a spuštění.’

Nejlepším způsobem, jak přispět, je napsat nám, co si myslíte, že chybí, co je potřeba, co lidé chtějí, nebo co není jasné.

Psát můžete do emailové diskuze (v angličtině), na irc (#developer-portal at freenode), nebo přímo autorům na phracek@redhat.com nebo asamalik@redhat.com (v češtině). Pro informace o tom, jak napsat příspěvek do Portálu (v angličtině), klikněte na “Learn how to contribute” na hlavní stránce portálu.

Pomozte nám zviditelnit Fedoru pro vývojářské užití za pomoci Fedora Developer Portal!”