Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 24. K dispozici jsou tři oficiální edice: Workstation pro pracovní stanice, Server a Cloud, který nabízí nejrůznějsí možnosti využití v privátním i veřejném cloudu. Vedle nich jsou k dispozici také alternativní desktopy v podobě KDE s novou Plasmou 5.6, Xfce a další a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!

Stažení
Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené, v takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout.

Vytvoření instalačního média
Novinkou tohoto vydání je Fedora Media Writer (zcela přepracovaný Fedora Live USB Creator). Naleznete jej přímo v katalogu Software nebo pod balíčkem liveusb-creator. Z GitHubu si můžete stáhnout také verzi pro Windows. Fedora Media Writer vám umožní obraz nejen nahrát na USB disk, ale také stáhnout. Žádný jiný nástroj (kromě dd) se nedoporučuje, protože s ním není Fedora oficiálně testovaná. Chcete-li obraz vypálit na DVD, můžete použít třeba program Brasero nebo v Nautilu kliknout pravým tlačítkem na obraz a dát Zapsat na disk.

Upgrade
Fedora poprvé nabízí grafický upgrade, který je integrovaný do GNOME Software. Během několika dní po vydání by se měl na obrazovce Aktualizace objevit panel, který vám upgrade na novou verzi nabídne. Měli byste o tom být informováni také upozorněním. Potřebujete-li upgradovat z Fedory 22 na 23 nebo chcete-li použít původní způsob, použijte plugin pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkázem sudo dnf system-upgrade download --releasever=24.  Pokud mají některé balíčky nesplněné závislosti, což se zpravidla stane, když máme nainstalované balíčky třetích stran, které ještě nemají repozitáře pro F23, proces se zastaví. V takovém případě musíte výše uvedený příkaz spustit znovu s dodatečným parametrem --allowerasing. Po úsměšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.

Pro upgrade můžete použít taky neoficiální nástroj fedora-upgrade, který je vyvíjený Mirkem Suchým a umožňuje upgrade za plného běhu systému a jehož balíček naleznete v repozitářích. Jedná se ovšem o oficiálně netestovaný nástroj, který je určený pouze pro uživatele, kteří ví, co dělají.

Používáte-li stále Fedoru 22, vězte, že její podpora skončí za měsíc. Chcete-li i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, upgradujte v následujících několika týdnech. Používáte-li Fedoru 23, máte podporu zajištěnou ještě zhruba sedm měsíců.

fedora-upgrade

Grafický upgrade.

Co je nového
Informace o tom, co je ve Fedoře 24 nového, naleznete v ohlášení vydání.

Pomoc
Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.

Release party
U příležitosti vydání Fedory 24 se bude konat party v brněnském Impact Hubu a to tento pátek od 19:00. Připravuje se také pražská varianta, ale ta bude s největší pravděpodobností asi až v červenci.