V úterý 22. září vyšla nová verze Rudé Pandy - Firefox 41.0 a pokud vám bylo Bodhi příznivě nakloněno, máte ji už nainstalovanou. Ti méně štastní ji mohou domestikovat přímo z Koji.

Firefox 41 ve Fedoře obsahuje novou vlastnost - Off-Main Thread Compositing (OMTC). Ta přesouvá vykreslení jednotlivých vrstev webové stránky (např. obrázky, pozadí, textové rámy) do samostatného vlákna, které tak převezme část zátěže z hlavní aplikace. Zrychlení ovšem není nijak zásadní, na to si musíme počkat až s nástupem projektu Electrolysis.

omtc
Aktivní OMTC na stránce about:support

Pokud ovšem patříte mezi experimentátory, je zde možnost trochu přiložit pod kotel. Použijeme k tomu experimentální a stále ještě ne zcela vyladěné funkce. Všechny volby se realizují v „about:config“:

- Povolení HW akcelerace, nastavte „layers.acceleration.force-enabled“ na „true“. Bez ohledu na kondici grafické karty (moc stará, moc mladá, vrtošivá, náladová, …) ji Firefox nekompromisně přinutí k práci skrze OpenGL. Za případné následky si nesete zodpovědnost sami 🙂

- Vyřazení vykreslení skrze X Window systém, nastavte „gfx.xrender.enabled“ na „false“. Pro vykreslení grafických vrstev se použije základní kompozitor s knihovnou Cairo. Pokud máte slabší grafiku ale lepší CPU, je to jasná volba. Taktéž pomáhá při špatně naladěném X serveru, starých ovladačích a tak dále... však to znáte, když X-ka nemají svůj den.

- Ránu z milosti dáte nalomenému X serveru volbou „layers.use-image-offscreen-surfaces“. V Mozille mají pro různé relikvie slabost, a proto tato volba ani v „about:config“ není. My ovšem budeme nemilosrdní a odešleme technologii minulého století tam, kam „slunce nesvítí“. Tento klíč tedy musíte přidat ručně a nastavte jej na „true“. Což je také malé cvičení pro vás, drazí čtenáři, a kdo na to první příjde, tomu Firefox celý týden nespadne.

A trochu legrace na závěr - Canvasmark. Kouzelné zrcadlo vyjeví, zda máte Lišku Ryšku či „chuděru nad hrobem“. A můžete se pochlubit se svým skóre – já mám 8000 😉