Flathub je centrální repozitář aplikací zabalených ve Flatpaku (už jsme o něm psali minulý rok). Vznikl minulý rok a v poslední době do něj přibývají desítky nových aplikací. Jedním z jeho cílů je přinášet nejnovější stabilní verze přímo od vývojářů. V tomto nemá oproti aktuální Fedoře příliš navrch. Má ale i další výhody. Nabízí například aplikace, které nemůžou být ve Fedoře kvůli licenci nebo porušování softwarových patentů, a také nabízí bezproblémovější provoz aplikací třetích stran, protože aplikace běží ve svém vlastním prostředí, které je izolované od zbytku systému a není ovlivněno změnami ve Fedoře.

Ve Flathubu tak najdete například VLC, Atom, GNOME MPV, Kdenlive, PyCharm, Signal, Skype, Slack, Spotify, Steam, Telegram, Viber, Visual Studio Code a další, které nemohou být ve Fedoře z právních nebo technických důvodů.

Jak si Flathub jako zdroj softwaru do Fedory přidat? Pokud používáte edici Workstation, kde je předinstalovaný GNOME Software, můžete si stáhnout .flatpakrepo soubor, otevřít jej (v GNOME Software) a nainstalovat. Po další pravidelné aktualizaci databáze GNOME Software (můžete vynutit restartem procesu gnome-software), se aplikace z Flathubu objeví v katalogu. GNOME Software se bude starat také o jejich aktualizaci. Podobným způsobem umí s Flatpaky a Flathubem pracovat také KDE Discover. Pokud se nechcete spoléhat na grafické nástroje, můžete si Flathub přidat následujícím příkazem:

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://dl.flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Jak poznat, která aplikace je z Flathubu a která z oficiálních repozitářů Fedory? V profilu aplikace budete mít u položky Zdroj uvedené flathub.org, respektive fedoraproject.org.

Dvě verze Krity v Software, jedna z Flathubu, druhá z Fedory.