Druhý ročník konference Flock, hlavní akce pro uživatele, vývojáře a přispěvatele do Fedory, se koncem minulého týdne konal v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií ČVUT. Šlo o čtyři dny nabité přednáškami, workshopy a hackfesty. Kromě toho se účastníci Flocku scházeli i večer, aby ochutnali, co umí Praha nabídnout.

Hlavním tématem, které se dotýkalo téměř všech částí konference, byla připravovaná Fedora 21, tj. první vydání, které vzejde z iniciativy Fedora.next. Fedora 21, jejíž vydání je v tuto chvíli plánované na první polovinu listopadu, sestává ze tří samostatných produktů (se společným základem), které mají pomoci lépe zaměřit úsilí vývojářů a uživatelům poskytnout systémy připravené pro konkrétní druh nasazení. Jedná se o produkty Workstation, Server a Cloud.

O konceptu Fedora.next mluvil v jedné z prvních přednášek Christoph Wickert, který vysvětlil, co si pod pojmem Fedora.next představit, proč takovou iniciativu Fedora potřebuje a jak se tento nápad zrodil. Podívejte se na záznam jeho přednášky:

Matthew Miller, současný Fedora Project Leader, moderoval další sezení, které mělo Fedoru, její organizaci a zákulisí přiblížit běžným uživatelům a nabídnout jim možnost seznámit se s lidmi, kteří se na spoustě organizačních aktivit podílejí. Nejprve ve čtvrtek proběhlo „Meet Your FESCo“, což bylo představení aktuálních členů tohoto panelu:

V pátek navazovalo setkání „Fedora.next Joint Session“. Tam se opět debatovalo o tom, jak bude Fedora.next vypadat, co už je hotovo, a co ne, a jak se mohou lidé zapojit, aby vše dospělo ke zdárnému vydání nejen Fedory 21:

Další zajímavé přednášky, které se přímo dotýkaly fungování Fedory, měli například Kevin Fenzi a Stephen Gallagher. Zatímco Kevin mluvil o tom, jak pracuje infrastruktura Fedory (tj. servery, na kterých jsou hostované stránky, repozitáře a další služby):

Stephen měl jako téma plánování „Fedora.next.next“ neboli Fedora 22:

Bylo toho samozřejmě ještě mnohem více, ale protože jsou všechny přednášky nahrané na video a zpřístupněné na YouTube, můžete dohnat, co jste zameškali. Podívejte se na kanál Flock Conference 2014 Prague. Když na Google+ vyhledáte tag #flocktofedora, najdete hromady fotek, které pořídili návštěvníci konference nejen na přednáškách, ale i při večerních sešlostech a při svých toulkách Prahou.