Nepodepsané balíčky ve Fedoře 21? Marketing Fedory; Upozornění na příspěvky do Fedory; Anketa o Flocku a závěrečné shrnutí; Nabídky na příští rok; Ještě k Flocku; LinuxCon! Fedora „Design.next“ Activity Day.

(Pozn. redakce: seriál původně vycházi na Fedora Magazine a autorem je Matthew Miller.)

Nepodepsané balíčky ve Fedoře 21?

Důležité upozornění z Rawhide Watch — blogu, který je pro ty z nás, kdo používají vývojovou verzi Fedory — tentokrát však ohledně Fedory 21. Počátkem tohoto měsíce se F21 oddělila od Rawhide, aby mohla projít stabilizačním procesem, ze kterého vzejde alfa, beta a (na podzim) oficiální finální vydání. Před vydáním alfy přišli mnozí testeři na to, že některé balíčky nebyly kryptograficky podepsané.

Adam Williamson vysvětlil, že je to naprosto v pořádku. Až do „zmrazení“ alfy jdou sestavované balíčky přímo do stromu, místo aby procházely procesem běžným při updatech. Jakmile dojde ke zmrazení, bude aktivován normální updatový proces a balíčky jím budou muset projít jako u stabilních vydání.

Marketing Fedory

Fedora Marketing SIG diskutovala o organizaci skupiny a o plánech na vydání Fedory 21. Vzhledem k tomu, že se Fedora 21 bude odlišovat od předchozích verzí (kvůli Fedora.next a produktům Cloud/Server/Workstation), je potřeba uvažovat o tom, jak ji ve světě co nejlépe propagovat. Podívejte se na poznámky ze setkání a přihlaste se do konference, pokud byste chtěli pomoci.

Upozornění na příspěvky do Fedory

Máme systém pojmenovaný fedmsg, neboli Fedora Infrastructure Message Bus. Mnohé z nástrojů, které v rámci Fedory používáme, na tuto sběrnici posílají zprávy, včetně buildovacích systémů Koji a Copr, Fedora Wiki, Ask Fedora, Fedora Badges a dalších.

Na příkazové řádce můžete zadat yum install fedmsg a sledovat všechnu aktivitu pomocí fedora-tail --really-pretty (nebo to samozřejmě může být i méně „pretty“ – pěkné). S nástrojem datagrepper lze prohledávat historická data. Tým Fedora Infrastructure pracuje na systému Fedora Notifications, který umí na e-mail nebo IRC posílat upozornění o zprávách z různých aplikací, které bude možné filtrovat podle vašeho uživatelského jména nebo jiných kritérií. Pracuje se i na upozorněních pro mobily.

Anketa o Flocku a závěrečné shrnutí

Proběhl druhý ročník konference Flock a byl to velký úspěch. Pokud jste sledovali Fedora Magazine, už jste měli možnost číst spoustu zpráv o průběhu. Chcete-li ještě více, podívejte se na agregátor blogů Planet Fedora, kde najdete řadu reportů od účastníků.

Pokud jste se zúčastnili, ať už osobně, nebo virtuálně, vyplňte, prosím, anketu. (Pokud jste se neúčastnili, nevyplňujte ji, prosím, ale dejte nám o svých podnětech vědět jiným způsobem.)

Velké díky všem organizátorům, kteří se tolik zasloužili o to, aby byla konference úspěšná: Miro Hrončok, Tom Callaway, Josh Boyer, Jaroslav Řezník, Jiří Eischmann, Joe Brockmeier a zejména Ruth Suehle, která toho tolik dělala v zákulisí, takže pak vše kouzelně hladce fungovalo.

Nabídky na příští rok

Je také čas začít přemýšlet o následujícím ročníku. Na vývoj zaměřený Flock se střídá mezi Evropou a Severní Amerikou, zatímco uživatelsko-vývojářské FUDCony pokračují v Asii/Tichomoří a Latinské Americe. Protože letošní Flock byl v České republice, hledáme pro rok 2015 místo v Severní Americe. Pokud vás něco napadá a chtěli byste pomoci, přečtěte si zprávu od Ruth v konferenci pro plánování Flocku — Start working on your bids for Flock 2015!

Ještě k Flocku

Flock je konference, kde se mnoho lidí z komunity setká a účastní překotných diskuzí o budoucnosti. To je bezvadné a máme díky tomu možnost se rychle dobrat ke konsenzu – přinejmenším mezi lidmi, kteří jsou zrovna v místnosti. Jenže ne všichni mohou být v místnosti, a tak je důležité, aby návrhy, ke kterým se dojde na Flocku, mohly být později posouzeny komunitou.

Kevin Fenzi vydal zápisek, který to připomíná — otevřené rozhodování založené na skutečné spolupráci v rámci komunity je nezbytné pro zdraví Fedory.

Já jsem se účastnil sezení týkajících se návrhů ohledně časového rozvrhu Fedory, budoucnosti EPEL, zaměření produktu Fedora Workstation a, možná nejpodstatnější, změn ve Fedora Project Board (vizte důležitou diskusi v konferenci board-discuss). Určitě proběhla řada dalších. Byli jste tam? Založte diskusi v příslušných mailových konferencích. — Doufám, že každá z nich bude tématem v některém z těchto článků v následujících týdnech.

LinuxCon!

Zúčastnil jsem se LinuxConu Severní Amerika v Chicagu a dělo se tam spousta zajímavých věcí, lidé hodně chválili Fedoru. Moje přednáška o Fedora.next přilákala hodně návštěvníků a byla dobře přijata (aspoň myslím) – spousta dobrých otázek z publika. Součástí bylo také několik souvisejících přednášek, včetně té od Joe Brockmeiera o Project Atomic (s živým demem postaveným na Fedoře). Spousta uživatelů Fedory všude kolem.

Fedora „Design.next“ Activity Day

Fedora Design Team připravuje na leden 2015 Fedora Activity Day (kterým obyčejně říkáme „FAD“). Podrobnosti najdete na wiki stránce FAD DesignTeam 2014 a v diskusi v konferenci. Akce se bude konat v centrále Red Hatu poblíž Bostonu, Massachusetts, a jako obvykle u prémiových akcí Fedory bude v případě potřeby možná k dispozici nějaký rozpočet na sponzorování cestovného. Design Team je úžasná, přátelská parta, ke které je snadné se přidat. Pokud byste se chtěli zapojit a podílet se na vizuální budoucnosti Fedory, teď je ta správná příležitost.