Chytrý mobil je dnes součástí života většiny lidí a mít ho propojený s počítačem může mít plno výhod. Velmi dobré jméno si v této oblasti udělal projekt KDE Connect, o kterém jsme psali už před 4 lety. Od té doby už se naučil pracovat mimo prostředí KDE Plasma, ale my se dnes podíváme na GSConnect, který implementuje kompletní funkcionalitu KDE Connect a navíc nabízí integraci do prostředí GNOME.

Instalace

GSConnect funguje jako rozšíření do GNOME Shellu. To můžete nainstalovat dvěma způsoby: buď přímo ze stránky extensions.gnome.org nebo v katalogu aplikací Software, kde stačí vyhledat GSConnect. Po nainstalování se vám zobrazí v pravé části horního panelu ikona počítače s mobilem.

Profil rozšíření GSConnect.

Tím ale instalace nekončí. Musíte mít klienta také na druhé straně - v mobilu. Tady příliš nepotěším majitele iPhonů, protože KDE Connect pro iOS není k dispozici. Začal sice vznikat jako projekt Google Summer of Code, ale nikdy nebyl dotažený do konce. Uživatelé Androidu najdou KDE Connect jako aplikaci buď v Google Play nebo F-Droidu. Pro uživatele SailfishOS pak vzniká klient SailfishConnect.

KDE Connect v Androidu.

Propojení

KDE Connect funguje přes síť, takže aby se obě zařízení viděla, musí být připojena do stejné místní sítě a tato síť musí být nastavená tak, aby se zařízení mohla navzájem vidět a komunikovat spolu. Je to krapet omezující, protože ne každá síť to umožňuje a většinou nemáte možnost to změnit. Připojení přes bluetooth by bylo z tohoto pohledu spolehlivější, ale tato možnost není k dispozici. KDE Connect ale už prý umí přes bluetooth alespoň experimentálně.

Také je nutné, abyste měli otevřené porty 1716 až 1764 jak pro TCP, tak pro UDP. Pokud používáte Fedora Workstation a máte nastavenou výchozí zónu ve firewallu, měli byste mít tyto porty otevřené a nemusíte tak s firewallem nic dělat.

Pokud máte správně nastavenou místní síť a firewall, měla by se zařízení navzájem vidět a spojení můžete inicializovat buď z počítače, nebo mobilu. Pokud se nemůžou najít, můžete ještě v mobilu na obrazovce "Spárovat nová zařízení" kliknout na tři tečky v pravém horním rohu a vybrat "Přidat zařízení podle IP" a zkusit to takhle.

Bezpečnost spojení si můžete ověřit porovnáním klíčů, kterými je komunikace mezi zařízeními šifrována. Po propojení se v nabídce uživatele v pravém horním rohu objeví položka "Mobile devices", pod kterou se skrývají všechna připojená zařízení. Po najetí myši na ikonu zařízení se objeví informace o baterii, ikonou bubliny se dostanete pro rozhraní na posílání sms a ikonou sdílení můžete odeslat na mobil soubor nebo odkaz. Kliknutím na "Mobile Settings" se pak dostanete do nastavení, kde můžete nastavovat následující funkce.

GSConnect v nabídce uživatele.

Funkce

Co KDE Connect umí? Je toho opravdu hodně. Jednotlivé funkce jsou dostupné v GSConnect formou pluginů, které můžete zapnout a vypnout:

 • Battery - umožňuje zobrazit (viz výše) informaci o baterii. Tuto informaci můžete sdílet oběma směry.
 • Browse Files - měl by umět automaticky připojit mobil jako vzdálené zařízení, ale mně to buď nefungovalo nebo jsem nezjistil, jak a kam se to připojuje.
 • Clipboard - umí sdílení schránky oběma směry. Nicméně jsem přišel na to, že při běhu na Waylandu nesychronizuje řetězce kopírované z aplikací běžících na XWaylandu.
 • Locate Device - umožňuje vám najít telefon tak, že ho nechá hrát.
 • Media Player Control - můžete z mobilu ovládat přehrávání hudby v přehrávačích, které podporují MPRIS2. Vyzkoušeno s klientem Spotify a funguje.
 • Notifications - mezi zařízeními si můžete také nechat posílat upozornění. Na každém z nich si můžete zvolit, z jakých aplikací se mají upozornění synchronizovat. Doporučuji si s ním pohrát, abyste nedostávali redundantní upozornění, např. když vám dojde zpráva na Telegram, jehož klienta můžete mít jak v počítači, tak v mobilu.
 • Pings - posílání pingů na druhé zařízení, předpokládám, že se jedná pouze o funkci pro testování spojení.
 • Remote Input - umožňuje ovládat klávesnici a myš z mobilu. Bohužel nefunguje na Wayland z důvodů bezpečnostního modelu.
 • Run Commands - můžete si přednastavit příkazy, které pak můžete spouštět z mobilu a které se pak budou vykonávat lokálně v počítači.
 • Share - sdílení souborů a odkazů, soubory posílané z mobilu se ve výchozím nastavení ukládají do složky Stažené.
 • Telephony - jednou z nejsilnějších funkcí KDE Connect je přeposílání sms z mobilu na počítač a jejich psaní v počítači a odesílání přes mobil. Kromě toho ale také upozorňuje na příchozí hovory a pokud takový hovor zvednete, automaticky třeba zastaví přehrávání hudby, dokud hovor opět nepoložíte.

Nastavení mobilního zařízení v GSConnect.

Rozšíření

Kromě pluginů GSConnect nabízí také rozšíření, která jej integrují s Firefoxem a Chromiem (posílání odkazů přímo do mobilu) a správcem souborů Nautilus, kde by se do kontextové nabídky souborů měla přidat položka umožňující zaslání souboru na mobil. Ta se mi ale ve Fedoře 28 nezobrazovala.

Stejnou funkcionalitu jako GSConnect nabízí také klient KDE Connect, který naleznete v repozitářích Fedory a také jako aplikaci v Software, ale přijdete o integraci do prostředí GNOME. Pokud ale používáte jiné desktopové prostředí, měli byste použít právě tento klient. Používáte-li prostředí, které pro oznamovací oblast používá AppIndicator, můžete také použít Indicator-KDEConnect. Opět je k dispozici jako balíček ve Fedoře a aplikace v Software.

A jeden tip na závěr: GSConnect/KDE Connect můžete použít nejen k propojení počítače a mobilu, ale také libovolného množství počítačů v síti.

Už jste GSConnect/KDE Connect zkoušeli?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...