Používáte-li Firefox ve výchozím prostředí GNOME, jistě jste si všimli, že příliš nezapadá do prostředí a ani jeho vzhled není zrovna dvakrát oku lahodící. V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak z Firefoxu udělat prohlížeč, který do GNOME zapadá mnohem lépe.

Největším problémem současného Firefoxu ve Fedoře a jeho soužití s GNOME je, že stále k vykreslování rozhraní používá knihovnu GTK+ 2. Na portu pro GTK+ 3 už se pracuje, ale asi to ještě nějakou dobu potrvá. Pomocí sady doplňků nazvané GNOME 3 Integration můžete dosáhnout dobrého výsledku už nyní:

GNOME 3 (Adwaita)

Jedná se o rozšíření, které vytvořil grafik Garrette LeSage a které co nejvíce imituje vzhled výchozího prostředí Adwaita (proto se rozšíření i ze začátku jmenovalo Adwaita).

HTitle

Jak jste si mohli všimnout, aplikace GNOME postupně odstraňují lištu okna a přecházejí na vykreslování zavíracího tlačítka na straně klienta. Odstraňování lišty okna je u prohlížečů populární od doby, kdy s tím přišel Chrome. Ostatně u dnešních širokoúhlých monitorů se při brouzdání každý vertikální pixel navíc hodí. Hodně uživatelů k tomuto účelu používá rozšíření GNOME Maximus, které ale odstraňuje lištu u všech oken. Rozšíření HTitle má tu výhodu, že jako rozšíření pro Firefox odstraňuje lištu pouze u něj a navíc ještě přidá do pravého horního rohu zavírací tlačítko tak, jak jsme na to zvyklí u ostatních aplikací GNOME.

GNotifier

Firefox má vlastní systém upozornění, který ale není nijak integrovaný s GNOME. Pokud chcete, aby Firefox zobrazoval upozornění skrze notifikace GNOME Shellu, použijte rozšíření Gnotifier.

gnome-firefoxFirefox po aplikaci výše uvedených rozšíření.

Následující úpravy už jsou bonusové. Já osobně už je nepovažuji za tolik přínosné, ale mohou Firefox ještě více přiblížit nativnímu chování aplikací GNOME:

Adwaita/FF

Jedná se o téma dekorací oken, které z Firefoxu dělá prohlížeč, jenž je téměř k nerozeznání od Epiphany, výchozího prohlížeče GNOME. Samozřejmě se zachováním všech výhod funkcí Firefoxu, které Epiphany jakožto jednoduchý prohlížeč nemá. Návod na instalaci naleznete na stránce tématu na GitHubu.

adwaita-ffFirefox téměř k nerozeznání od Epiphany (snímek obrazovky od Alexandra Selezneva)

FxButton

Toto rozříření Firefoxu přesunuje hlavní nabídku Firefoxu z levé strany pod malé logo na pravou stranu, kde podobné menu naleznete v aplikacích GNOME nejčastěji. Za nepříliš šťastné považuji to, že je nabídka schovaná pod barevné logo, které do tématu GNOME, plného symbolických ikon, příliš nezapadá.

Závěr

Uvedená rozšíření a témata budou muset uživatelé s největší pravděpodobností používat i potom, co bude k dispozici verze Firefoxu využívající GTK+ 3. Firefox ve Fedoře totiž slouží také uživatelům jiných prostředí, kde uvedené změny mohou způsobovat problémy.