O víkendu se v Brně konal další ročník největší linuxové akce v ČR – LinuxAltu. Velkou měrou se na organizaci i zdárném průběhu podílel Red Hat a komunita Fedory.

Organizace ležela především na Liberixu a místní skupině Linux v Brně, která má celou řadu členů i v brněnské pobočce Red Hatu. Hlavním organizátorem byl jako i v minulých ročnících Martin Sivák, který jinak pracuje na instalátoru Anaconda. Do organizace byl namočený taky Jarda Řezník, který se mnou objíždí většinu akcí, kde reprezentujeme Fedoru. LinuxAlt začal v sobotu 5.11. ráno, ale přípravy na něj probíhaly měsíce, přičemž poslední týden nabyly na intenzitě. Do kanceláře se mi začaly hrnout krabice propagačních materiálů od jednotlivých partnerů konference. Když jsme je v pátek přesouvali do auta, museli jsme si půjčit vozík, protože měly minimálně sto kilo.

LinuxAlt byl vždy silný v přednáškách. Čím jsme ho chtěli obohatit tento rok, byla výstavní část, kde by byly především stánky různých open-source projektů. To se nám letos povedlo pouze částečně. Kromě tradičního prodeje knih a registrace mohli totiž návštěvníci zavítat pouze na stánky Ubuntu, Fedory, Red Hatu a SUSE, přičemž ten od SUSE byl prakticky celou dobu opuštěný. Nicméně i to je oproti minulému roku pokrok.

Na stánku Fedory jsme pro návštěvníky připravili něco podobného, co jsme měli na LinuxConu. Mohli si na tabletech pohrát s GNOME 3.2 a KDE 4.7 a také si odnést nálepky a DVD s Fedorou 15, které jsme na LinuxAltu definitivně rozdali, a nyní pracujeme na výrobě DVD s Fedorou 16 (na release party už by měly být!). Vzhledem tomu, že byl Red Hat hlavním partnerem konference, měl tam stánek také. Byl de facto spojený s naším a jelikož jsme byli všichni zaměstnanci Red Hatu, navzájem jsme si vypomáhali. Stánek Red Hatu byl pojatý především jako prezentace pracovních příležitostí. Kolega z personálního si celou akci pochvaloval, protože získal zhruba 40 kontaktů na lidi, kteří mají zájem pro Red Hat pracovat nebo s ním nějakým způsobem spolupracovat.

Spokojení jsme byli i my od Fedory. Většinou se na akcích tohoto typu setkáváme s relativně malým počtem uživatelů Fedory a většinou je to o vysvětlování masám uživatelů Ubuntu, proč Fedora stojí za vyzkoušení, nebo že existuje vůbec něco jiného než Ubuntu. Na LinuxAltu to ale bylo jiné. Narazili jsme na mnohem větší počet uživatelů Fedory, než jsme normálně zvyklí. Asi to bude přítomností velké pobočky Red Hatu v Brně, ale počet uživatelů Fedory v Brně je opravdu vysoký.

Na konferenci jsme se podíleli také přednáškami. Já jsem měl jak v sobotu, tak v neděli 15 minut na to, abych prezentoval, jaké aktivity s vysokými školami a komunitou v Red Hatu děláme. Během své první přednášky jsem také oznámil spuštění nové verze tohoto portálu, na kterém jsme společně s Liberixem pracovali několik měsíců a jehož spuštění jsme cílili právě na LinuxAlt.

Kromě toho měli lidi z Red Hatu a komunity Fedory ještě tyto přednášky:

  • (Alespoň částečně) mobilní hračky – Jaroslav Řezník
  • Open-source desktop současnosti – Jaroslav Řezník
  • Paralelní start systému pomocí systemd – Jan Horák
  • GNU Radio aneb "hackněte" si elektromagnetické spektrum – Jaroslav Škarvada
  • Nesahej na červený čudlík – anebo jak dokumentovat vlastní projekty – Petr Kovář a Florian Nadge
  • Linux ve 30 km nad zemí – Maroš Zatko

Fotografie © joejoe.