Skončil někdy váš pokus instalovat nebo updatovat balíčky Yumem zklamáním? Bylo to hrozně pomalé? A nebo jste zkusili napsat rozšíření nad Yumem a utopili se v jeho API? Nabízíme něco nového: DNF — nástroj pro správu balíčků nové generace.

Český překlad článku z blogu DNF.

O co jde

DNF je nástroj pro mangement softwaru, který vznikl z kraje roku 2012 forkem z Yumu. Cílem bylo postavit program, který se bude z příkazové řádky chovat a vypadat stejně jako Yum, ale nabídne lepší možnosti modifikování za použití rozšíření a pluginů.

Zkuste to také

První Fedorou, která DNF obsahovala, byla Fedora 18 minulou zimu. Mnoho příkazů stále chybělo a těm, kdo se odvážili DNF vyzkoušet, se dostalo mnohých překvapení. Verze, kterou distribuujeme ve Fedoře 20 (0.4.9), je na tom zcela jinak. DNF se funkcionalitou daleko víc přiblížilo Yumu a má i solidní stabilitu. Není mnoho věcí, které v Yumu fungují, a v DNF ne. O tom se ale můžete přesvědčit sami teď hned: nainstalujte DNF (yum install dnf) a od té chvíle prostě nahrazujte slovo 'yum' slovem 'dnf', kdykoliv provádíte balíčkovací operace:

dnf install thunderbird

nebo i:

dnf upgrade -y

Je faktem, že DNF občas zpracuje příkazovou řádku jinak nebo rozluští záhadu zavislostí odlišným způsobem (někteří by řekli více korektním) než Yum. Abychom předešli zmatení, shrnuli jsme všechny tyto záměrné rozdíly do jediného dokumnetu.

Rychlost a pohodlí

Jako odměnu uživatelům za nepříjemnosti spojené se změnami nabízíme rychlost a pohodlí: DNF nastavuje systémový časovač, který zajišťuje že balíčkovací metadata jsou za všech okolností aktuální, takže náhlé zavolání DNF z příkazové řádky se na dvě minuty nezastaví kvůli jejich synchronizaci. DNF místo toho prostě začne pracovat na tom, co je potřeba. Jádrem DNF je kvalitní depsolver vyvinutý a používaný v SUSE. Od současných uživatelů zatím přichází pozitivní zprávy, řešení závislostí se zrychlilo o řád. Naše měření ukazují, že DNF je šetrnější k operační paměti.

Funkce jako Yum

Abychom jen nekázali vodu: team za projektem DNF a další vývojáři Fedory používají DNF každý den k updatu a instalaci balíčků na svých strojích. Během podzimu došlo k integraci DNF s Anacondou, a celý systém tak může být instalován kompletně bez použití Yumu. Prosby raných uživatelů byly vyslyšeny během nedávných vývojových cyklů, a tak podporujeme i pokročilé funkce Yumu jako například paralelní stahování balíčků či historii.

Král je mrtev, ať žije král

Co bude dál? Už brzo budou k mání pluginy do DNF, které doplní zbylou funkcionalitu, po které uživatelé volali, ale která nezapadala do jádra DNF. Vývojáři se mohou podívat na naše stále rostoucí API. Integrace s Anacondou se dočká potřebných oprav a vyladění. A potom samozřejmě netrpělivě čekáme na vaše zkušenosti s používáním DNF ve Fedoře 20. Náš konečný cíl je dát lidem všechno, co si kdy přáli od Yumu a mnohem víc, a ve Fedoře 22 s klidným srdcem říct, že je Yum mrtev a DNF je nový Yum!

Přečtěte si také: