Před rokem a půl zde představil Martin Bříza propojení počítače s mobilním telefonem pomocí KDE Connect. Bohužel je to řešení, které je vázané na prostředí KDE Plasma a v ostatních prostředích ho (jednoduše) nerozjedete. Alternativních řešení existuje více povětšinou z řad webových služeb. Jedno se ale nachází přímo v repozitářích Fedory a je jím Nuntius.

Nuntius byl jako projekt oznámený na začátku března tohoto roku a stojí za ním Paolo Borelli a Ignacio Casal Quinteiro. Cílem je vytvořit řešení, které bude dobře integrované do GNOME, ale bude fungovat i v dalších prostředích. Úvodní ambicí projektu je přeposílat upozornění z telefonu do počítače. Pokud bude zájem i o další funkce jako posílání souborů, sms atd. a autoři budou mít na jejich implementaci čas, možná se rozsah funkcí Nuntiusu rozroste.

Propojit počítač s telefonem lze zatím pouze pomocí bluetooth. Nicméně autoři říkají, že se nebrání ani možnosti propojení přes wifi. Jen jako první zvolili bluetooth, protože za ně řeší věci jako párování zařízení.

Nejdříve si musíte nainstalovat Nuntius na obou zařízeních. Zatím je dostupný pouze pro Android a naleznete ho přímo v Google Play. Ve Fedoře jej naleznete v balíčku nuntius nebo přímo v katalogu Software. Následně musíte zařízení přes bluetooth zpárovat a na obou aplikace spustit.

Nuntius ve Fedoře

Nuntius ve Fedoře

Aplikace ve Fedoře žádná nastavení nemá, funguje jako prostý přijímač a můžete si v ní prohlížet historii upozornění zaslaných z jednotlivých aplikací. V aplikaci v Androidu můžete nastavit, od jaké úrovně priority upozornění do počítače posílat. Můžete také zakázat vybrané aplikace. To se hodí třeba v případě, kdy máte stejnou službu připojenou i v počítači a byli byste tak upozorňovaní na stejnou věc dvakrát.

nuntius-android

Nuntius v Androidu

Během používání této služby jsem zjistil, že se občas stane, že se spojení přeruší a automaticky opět nenaváže. V tomto případě je potřeba Nuntius v počítači restartovat. Nestačí však grafickou aplikaci pouze zavřít, pořád totiž běží na pozadí. Musíte ukončit daný proces.

Funkčně je Nuntius oproti KDE Connect opravdu jen chudý příbuzný. Na druhou stranu, pokud jen potřebujete vědět, co se ve vašem mobilu děje, a používáte jiné prostředí, může to být užitečná volba.