Mnoho uživatelů, především těch, kteří tráví čas u počítače v pozdních večerních hodinách, si oblíbilo nástroj Redshift, který upravuje teplost barev tak, aby bylo záření monitoru šetrnější k očím. Ti, kteří přešli na Fedoru 25 a začali používat GNOME na Waylandu, si mohli všimnout, že Redshift přestal fungovat. Je to z toho důvodu, že Wayland z bezpečnostních důvodů nedovoluje aplikacím nastavovat věci jako barevný profil pro celou obrazovku. To může dělat jen kompozitor.

Kompozitor Mutter, který GNOME používá, už dlouhou dobu úpravu barevných profilů umí. Jde tedy jen o to nastavit požadovaný profil přímo u něj a měnit jej automaticky v závislosti na čase, jak to umí původní Redshift. Vývojář GNOME Benjamin Berg vytvořil patch pro gnome-settings-daemon a rozšíření pro GNOME Shell, která nahrazuje nástroj Redshift. Uživatelé Fedory mohou obě komponenty nalézt v repozitáři Copr a jednoduše je nainstalovat dvěma příkazy:


sudo dnf copr enable mystro256/gnome-redshift
sudo dnf install gnome-shell-extension-redshift

Nainstalované rozšíření pak můžete povolit třeba v GNOME Tweak Toolu. Aby se objevilo v pravém horním rohu, jak můžete vidět na obrázku níže, musíte se odhlásit a znovu přihlásit.

© Andrew Powell (The Linux Train)