Je už to nějaký ten pátek, co vyšla poměrně populární hra Overwatch. Bohužel jsme se nedočkali verze pro Linux a kromě toho hra vyžadovala podporu DirectX 11.

Se spouštěním her s DirectX 9 (a občas i 10) si Wine hravě poradí, ale s novější verzí tohoto API je to bohužel horší. Teprve minulý rok začala postupně implementace některých funkcí tohoto rozhraní, ale stačilo to jen na spouštění jednoduchých testovacích aplikací, což je daleko k plnohodnotnému běhu AAA titulu. To se ale naštěstí pomalu mění a už jsou k dispozici patche, které umožní spuštění hry Overwatch.

Wine je ale aktuálně zmražené a tento stav bude trvat nejméně několik následujících týdnů, během kterých vyjde Wine 2.0. Až poté se vývoj zase "naplno" rozjede a patche se tak dostanou i do Fedory. Osobně bych to tipoval na přelom ledna/února 2017. Díky tomu, že Fedora má v repozitářích Wine-staging obsahující experimentální funkce, tak si její uživatelé budou moci nové funkce vyzkoušet jako jedni z prvních.

Nejde tady samozřejmě jen o jeden titul - to, že bude na Wine běžet plnohodnotná 3A hra s DirectX 11 znamená, že toho moc nechybí ke spuštění zbývajících titulů běžících také na DirectX 11.

Více novinek z vývoje Wine naleznete v posledním vydání World Wine News.