Mnoho uživatelů volá po tom, aby měla Fedora možnost instalace softwaru ve stylu aplikačních katalogů tak, jak to známe z mobilních platforem. Něco takového má Ubuntu v podobě Software Center a jeden student v rámci Google Summer of Code pracoval na tom, aby z této aplikace udělal distribučně nezávislý projekt založený na PackageKitu.
Jak Matthias Klumpp píše, hodně času věnoval také práci na samotném PackageKitu, aby zvýšil jeho výkon. Jednou z věcí, kterou implementoval, jsou paralelní transakce. Pokud to podkladový správce balíčků umožňuje, PackageKit je schopný vyhledávat v databázi balíčků, zatímco se jiné instalují apod. Bohužel výchozí správce balíčků ve Fedoře YUM paralelizaci neumožňuje. Snad ji bude podporovat nový správce balíčků DNF, který bude jako alternativa k YUMu ve Fedoře 18.
Na straně Software Centra se Matthiasovi povedlo udělat také celou řadu optimalizací, takže nyní startuje a vyhledává mnohem rychleji než originál. Problémem není ale jen samotná aplikace, ale také AppStream, který obsahuje právě ta dodatečná data o aplikacích, která dělají Software Center něčím víc než jen standardní aplikací na instalování balíčků. Proto vytvořil i infrastrukturu AppStream nezávislou na Ubuntu, kterou kromě Software Centra můžou používat i jiné aplikace. Podpora v Apperu (KDE) by prý měla být brzo a existuje už i projekt Light Software Center, který je psaný pro PackageKit od samého začátku.
Všechny potřebné kusy skládanky jsou tak téměř na svém místě a vyhlídky, že bychom se takového řešení mohli dočkat v dohledné době ve Fedoře, jsou docela nadějné.
Matthias i ukázal Software Center běžící ve Fedoře 17.
2. 10. 2012 at 19:29
Napadá mě jediné: proč? Jakou to má výhodu oproti klasickým repozitářům?
2. 10. 2012 at 19:39
Software center v Ubuntu jsem nikdy nevidel, na baliky stale pouzivam konzolove nastroje, co je spatneho na stavajicim Add/Remove software?
Jedine co jsem slysel, ze v tom software centru jsou i aplikace tretich stran, nad tim bych ale nijak nejasal. Fedora tam navic stejne bude jen tezko distribuovat cokoli ne-open source. Priznam se, ze mi asi unika nejaka zasadni vyhoda.
2. 10. 2012 at 21:51
Pro nás to mít žádný užitek nebude. My si asi vždycky vystačíme s konzolovým YUMem, ale pro běžné uživatele to IMHO význam má. Plně jsem si to uvědomil, když jsem dostal internku-běžného uživatele. Nainstaloval jsem jí Fedoru, vysvětlil jí co a jak a spustil jí Add/Remove s tím, že tady si může nainstalovat, co bude potřebovat. Podíval jsem se na ten program a bylo mi jasné, že v něm nikdy nic hledat nebude. Pro Linuxem nezasaženého člověka je ta změť balíčků všeho druhu nepřehledná. Tady je pár výhod SC oproti Add/Remove:
– defaultně ve výsledcích hledání zobrazuje jen aplikace, ne knihovny, pluginy apod. Je to proto přehlednější.
– balíčky, které obsahují doplňky pro daný program (pluginy, rozšíření,…) lze sdružit a jsou zobrazeny na stránce programu. Když si tedy člověk nechá zobrazit GIMP, najde tam v sekci Doplňky i všechny balíčky, které ho rozšiřují.
– programy jsou rozdělené do skupin a podskupin, ale rozumněji než je tomu u skupin balíčků ve Fedoře.
– je tam možné hodnotit dané programy, psát komentáře, programy tak lze řadit i podle populárnosti.
– jsou tam screenshoty aplikace a další doplňkové informace.
Možnost instalovat tam placené aplikace je až to poslední. Svůj smysl to bude mít, i když tam bude jen open source software. Že by Fedora distribuovala uzavřený software je nepravděpodobné.
3. 10. 2012 at 09:41
je fajn ze i takovy GURU se zajima o nas LAMY 🙂
Sice to se stavajicim spravcem umim ale tohle bude prijemnejsi .
Npr. zminovany GIMP sice se nainstaluje ale bez vseh plugins a knihoven a ne vsechny maji v nazvu „GIMP“ takze je dohledat da praci. Clovek vetsinou vi co chce ale kdys bude vse pohromade vsimnu si neceho(pluginu) co by se me mohl hodit….
A vubec nevim proc by nemohla mit Fedora repo placenych programu pokud by nasadily ceny jako ma Android tak proc ne :-).
_________________________________
A vubec proc se nepridat repozitar GOOGLE PLAY do desktop linuxu? 🙂
nektere app. by se urcite hodily preci jen vyvojaru je tam aktivnich hafo ono to asi vic tahne ze si nejakou $-kacku privydela a i komentare nebo napady muzou programatora potesit a vic to bavi ne? 🙂
18. 10. 2012 at 13:44
Klasické GUI bylo vždycky dost strašné. Zkusil jsi ho někdy fakt používat?
3. 10. 2012 at 13:45
Tak tento nápad vítám. To, že ve Fedoře není žádné centrum softwaru, byl pro mě zásadní problém, proč jsem Fedoru nikdy neinstaloval obyčejnému uživateli. Vždy jsem dal přednost Ubuntu. Teď by se mohla snad situace obracet k lepšímu. Je fajn, že se někdo uvědomuje, že je třeba Fedoru udělat více User-friendly, jelikož je to jediný způsob, jak přitáhnout nové uživatele. Držím palce;)
4. 10. 2012 at 11:56
Dobrý príklad integrácie linuxového desktopu a distribúcií
Používanie rovnakého nástroja na inštaláciu softvéru naprieč distribúciami. Prajem veľa chute autorom.
5. 10. 2012 at 09:53
Podľa mňa to je výborný nápad a držím palce Matthiasovi palce. Ja síce tento nástroj oželiem,ale je to dobrý spôsob,ako pritiahnuť k Fedore naozaj hocikoho
5. 10. 2012 at 16:58
software center by byl fajn…jako začátečník v linuxu bych ho moc uvítal…pro mě je Add/Remove dost složitý…
7. 10. 2012 at 12:31
Je možné sw centrum začít zkouset? Mám F18 ve virtuálu, ale nenasel jsem žádný balíček (ani Light Software Center), který by přidal centrum nad PackageKit.
7. 10. 2012 at 13:09
Na testování je příliš brzo. Ve Fedoře 18 to určitě nebude, tam už je dávno po feature freeze. Matthias udělal architekturu distribučně nezávislou a rozjel tu aplikaci ve Fedoře jako „proof of concept“, ale stále je potřeba, aby někdo z infrastruktury Fedora převzal ten AppStream a začal jej distribuovat společně s balíčky. Nějaké plány jsou, ale zatím nic konkrétního.
8. 10. 2012 at 21:42
No minimalne by to pomohlo Fedore k rozsireni mezi bezne usery. Software center je hodne dobra vec a jedna z mala vci, ktery se mi na Ubuntu libi, protoze ja osobne nejsem ortodoxni konzolista a ac dlouholety linuxak, mam rad privetive GUI nastroje. Otazka je, zda se Fedora cestou vetsi uzivatelske privetivosti chce vydavat… Ja bych to jako alternativu k Ubuntu rozhodne uvital.