V pátek 21.9. se v brněnské pobočce Red Hatu konal workshop, který byl určený pro ty, kteří mají zájem dělat balíčky pro Fedoru, ale zatím s tím neměli žádné zkušenosti. Další balíčkovací workshop se koná za necelý měsíc  - 19.10. Tentokrát bude určený pro ty, kteří již s balíčkováním zkušenosti mají a zajímají je pokročilejší věci.

Přednášková místnost se v pátek 21.9. v 10 hodin zaplnila 20 zájemci o balíčkování pro Fedoru, případně RHEL. Zhruba polovina byla z Red Hatu a polovina z komunity, z nichž někteří vážili docela dlouhou cestu. Připraveno na ně bylo pět zkušených správců balíčků - packaging-workshopMirek Suchý, Jarda "Rezza" Řezník, Stano Ochotnický, Ondra Vašík a Jirka Vaněk, kteří dělali lektory. Dopolední část programu vyplnila přednáška Mirka Suchého, která provedla účastníky celým procesem tvorby balíčku. Mirek použil upravené slidy od Toma "spota" Callawaye. Po obědové přestávce se pokračovalo přednáškou Stana Ochotnického o FedoraReview, který výrazně usnadňuje hodnocení balíčku a balíčkářům může posloužit k otestování vytvořeného balíčku.

Po jeho přednášce pak následoval samotný workshop, kdy účastníci pracovali na vlastních balíčcích za asistence lektorů, kteří byli po celou dobu připravení poradit a pomoct s problémy, na které účastníci během práce narazili. Někteří měli hotové funkční balíčky již na konci workshopu. Jiní zjistili, že si vzali velké sousto a čeká je ještě hodně práce. Některé projekty totiž ve Fedoře nejsou prostě proto, že je velmi těžké je zabalit. Seznam balíčků, které si účastníci vybrali k zabalení, naleznete na wiki stránce workshopu.cimg0069

Nyní připravujeme workshop, který bude na ten první navazovat. Při průzkumu zájmu jsme totiž zjistili, že zájemci se velmi lišili zkušenostmi s balíčkováním a tím, co od workshopu očekávali. Rozhodli jsme je tedy udělat dva workshopy a ten druhý, který se bude konat 19. října opět  v brněnské pobočce Red Hatu, bude zaměřený na pokročilejší témata, nástroje, které balíčkářovi usnadňují život, a na vývojový cyklus Fedory, aby účastníci znali všechny důležité termíny. Registrace na něj už probíhá. Máte-li tedy zájem, neváhejte a registrujte se! Počet míst je opět omezený na 20.