Mnoho uživatelů volá po tom, aby měla Fedora možnost instalace softwaru ve stylu aplikačních katalogů tak, jak to známe z mobilních platforem. Něco takového má Ubuntu v podobě Software Center a jeden student v rámci Google Summer of Code pracoval na tom, aby z této aplikace udělal distribučně nezávislý projekt založený na PackageKitu.

Jak Matthias Klumpp píše, hodně času věnoval také práci na samotném PackageKitu, aby zvýšil jeho výkon. Jednou z věcí, kterou implementoval, jsou paralelní transakce. Pokud to podkladový správce balíčků umožňuje, PackageKit je schopný vyhledávat v databázi balíčků, zatímco se jiné instalují apod. Bohužel výchozí správce balíčků ve Fedoře YUM paralelizaci neumožňuje. Snad ji bude podporovat nový správce balíčků DNF, který bude jako alternativa k YUMu ve Fedoře 18.

Na straně Software Centra se Matthiasovi povedlo udělat také celou řadu optimalizací, takže nyní startuje a vyhledává mnohem rychleji než originál. Problémem není ale jen samotná aplikace, ale také AppStream, který obsahuje právě ta dodatečná data o aplikacích, která dělají Software Center něčím víc než jen standardní aplikací na instalování balíčků. Proto vytvořil i infrastrukturu AppStream nezávislou na Ubuntu, kterou kromě Software Centra můžou používat i jiné aplikace. Podpora v Apperu (KDE) by prý měla být brzo a existuje už i projekt Light Software Center, který je psaný pro PackageKit od samého začátku.

Všechny potřebné kusy skládanky jsou tak téměř na svém místě a vyhlídky, že bychom se takového řešení mohli dočkat v dohledné době ve Fedoře, jsou docela nadějné.

 Matthias i ukázal Software Center běžící ve Fedoře 17.