Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 19. únorem.

Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Přednáška Stav Fedory na DevConf.cz

DevConf.cz je každoroční volně přístupná konference v Brně (kousek od kanceláře Red Hatu). Vždy byla na konferenci velká přítomnost Fedory a tento rok nebyl výjimkou. Dokonce jsme měli „Den Fedory“ s celým programem věnovaným přednáškám na témata ohledně Fedory a já jsem jej zahájil se společnou prezentací s Red Hat vice prezidentkou Denise Dumas.

Denise zaktualizovala její prezentaci Co chce Red Hat?, která proběhla minulý rok na Flocku v Rochesteru a já jsem pohovořil na téma aktualizovaných metrik ve Fedoře z uplynulého roku a poskytl „náhled“ na rok 2016. Video můžete shlédnout níže, pokud vás nezajímají úplné detaily, tak se koukněte na zkrácenou verzi, která je k dispozici na mém webu.

Stav Fedory 24

Jak jsem zmínil ve „vlaku vydání“ v přednášce výše, chystáme vydání Fedory 24 na červen. Následuje větvení z Rawhidu, které je naplánováno na příští týden. „Rawhide“ je neustále se pohybující vývojová verze Fedory a každé její číslované vydání začíná svůj život právě jako Rawhide a potom se oddělí na svou kolej. Takže, změny, které s do Rawhidu dostanou po následujícím úterku budou součástí Fedory 25 plánované na listopad a vývoj Fedory 24 (a stabilizace) bude probíhat ve své vlastní větvi.

Podrobný plán Fedory 24 je k dispozici zde.

Flock v Krakově v srpnu

Flock je velká každoroční konference Fedory zaměřená na vývoj a plánování. Jak už bylo oznámeno, tento rok se bude konat v Krakově (v Polsku) od 2. do 5. srpna.

Jestli se plánujete zúčastnit (a doufám, že ano), tak si musíte dát pozor na několik věcí:

  • Nejprve se prosím zaregistrujte na https://register.flocktofedora.org/ . Můžete se přihlásit i svým Fedora účtem. Poctivá před registrace nám velice pomůže s plánováním.
  • Druhou informací je, že už je otevřena možnost podávat přihlášky na prezentace (na stejném odkazu). To skončí 8. dubna.
  • Informace o hotelech naleznete na https://flocktofedora.org/location/ .
    Bohužel není k dispozici online objednávka a rezervace musíte provádět přes FAX včetně čísla kreditní karty. Prosím, vemte toto v potaz a rezervujte rychle, protože bude týden před konferencí v Krakově papež František a odhaduje se, že ve městě bude kvůli tomu až 2 miliony lidí.

Připravenost Waylandu

Wayland je moderní náhrada za zastaralý grafický systém Linuxu X11. Fedora byla vždy v popředí vývoje Waylandu a jeho adopce. Ve Fedoře 23 Workstation je výchozí přihlašovací obrazovka obsluhována Waylandem a i když se pro samotná sezení používá X11, tak můžete ručně přepnout na Wayland.

Jakmile bude tato možnost fungovat dostatečně dobře, tak máme v plánu učinit z Waylandu výchozí volbu. Pokud vše půjde podle plánu, tak to bude pro uživatele prakticky neviditelná změna, která ale umožní lepší podporu pro více monitorů, přehrávání videa bez zadrhávání a eventuálně i lepší zabezpečení pro sandboxované aplikace.

Právě teď pracovní skupina Fedora Workstation analyzuje potenciální blokující chyby a oficiální rozhodnutí učiní brzy.

Outreachy 2016: Pomoc učinit Fedora Kernel skvělým

Díky štědrému financování z Red Hatu (nad rámec našeho normálního komunitního rozpočtu) se Fedora zúčastní nadcházejícího cyklu v programu stáží Outreachy. Outreachy pomáhá podílet se méně zastoupeným skupinám lidí na svobodném a otevřeném softwaru. Vývojářka kernelu Laura Abbott bude působit jako mentor v Outreachy Kernel projektu – přečtěte si odkaz, jestli vás to zajímá a nebo znáte někoho, koho by to zajímat mohlo. Zajímavé informace jsou i v přihlášce do Fedora Outreachy Kernel. Jestli máte nějaké otázky, tak se můžete zeptat na kanálu #fedora-outreachy na Freenode IRC.