Toolbox je nástroj, který nabízí kontejnery integrované do desktopu (sdílený domovský adresář, připojení na lokální display server atd.). Více si o něm můžete přečíst v našem článku z roku 2018. Hlavní vývojář Debarshi Ray se nyní rozepsal o tom, co se změnilo za poslední rok. Největší změnou byl přepis z Bashe, v kterém začal vznikat jako prototyp, do jazyka Go, který je v oblasti kontejnerů populární a je v něm napsaný také Podman, na kterém Toolbox staví.

Pro uživatele je ale asi nejzajímavější novinkou to, že od verze 0.0.99 je mezi systémy, které Toolbox pro vytvoření kontejneru nabízí, také Red Hat Universal Base Image, což je varianta Red Hat Enterprise Linuxu pro kontejnerové nasazení, která je volně k dispozici a bez nutnosti se registrovat. Pokud vyvíjíte něco pro RHEL nebo vůči němu testujete, můžete k tomu nyní používat Toolbox, stačí následující příkaz:

toolbox create --distro rhel --release 8.3

Verzi RHELu můžete měnit dle libosti, k dispozici jsou všechny desetinkové verze včetně těch z RHEL 7. Počet balíčků, které jsou pro Red Hat UBI k dispozici, je omezený, ale v budoucnu by se mohl rozšířit.