Od soboty 13. do pondělí 15. října se v Paříži konala Fedora Users and Developers Conference pro oblast Evropy, Blízkého Východu a Afriky. Na konferenci mířila i početná výprava zástupců brněnské pobočky Red Hatu. Na programu byl zajímavý mix přednášek, diskusí a workshopů. Co všechno se na FUDConu událo?

Většina účastníků se sjížděla do Paříže už v pátek. Nás se v Praze na letišti sešlo v jednom letadle pět a před námi i po nás mířily z Brna další skupinky. V hotelu už nás čekala Robyn Bergeron (současný Fedora Project Leader), která platila ubytování za ty, kteří byli sponzorováni Fedora Projectem. Večer potom Robyn skupinku asi 20 lidí pozvala na večeři do nedaleké indické restaurace.

Open World Forum

První den konference byl téměř hodinu MHD daleko od hotelu. Organizátoři se totiž rozhodli spojit první den s Open World Forem, což je jedna z největších open-source akcí v Evropě. Místo konání leželo pár minut od Vítězného oblouku a Champs-Élysées. Open World Forum je sice na naše podmínky velká akce, ale ve srovnání třeba s LinuxTag v Berlíně pořád působí jako malá akce. FUDCon dostal velkou přednáškovou místnost, kde Robyn zahájila program key note. Další přednášky a workshopy potom proběhly v menších místnostech. Já jsem navštívil workshop Marka Jelena o OpenShiftu On-Premise a přednášku Pierre-Yvese Chibona o Fedora Infrastructure, která pro mě byla obzvláště zajímavá. Netušil jsem, že je tam tolik příležitostí pro programátory a jejich kreativitu. Večer se všichni sešli na FUDPubu, kde do nás ládovali něco, co bylo velmi kreativní kombinací pizzy a palačinky.

Město vědy

Druhý den se konference přesunula do Města vědy, což byl populárně naučný areál, kde se nacházela také knihovna a menší přednáškové místnosti, které obsadili účastníci FUDConu. Prvním bodem programu bylo přihlašování přednášek do barcampu, který je tradiční součástí FUDConu. Celkově se bylo přihlášeno asi 20 přednášek, které se podle popularity seřadily do programu. Hned na úvod byla přednáška šéfa Fedora Engineeringu Toma „Spota“ Callawaye o Fedora User Experience. Nebyla to ani tak přednáška jako spíš diskuse, během které nám Spot řekl své názory a plány v oblasti zlepšování uživatelské přívětivosti Fedory a chtěl slyšet naše názory. Z mého pohledu se jednalo asi o nejzajímavější část konference.

O GNOME

Spot říkal, že i když GNOME 3 považuje za dobrý desktop a správný krok, má ještě docela velké mezery co se týče přívětivosti vůči novým uživatelům. Hodně se totiž liší od desktopového paradigmatu Windows 95 a pro nové uživatele není na začátku úplně intuitivní. Spot by chtěl právě na tomto zapracovat. Nelíbí se mu taky situace, kdy se o GNOME ve Fedoře starají upstreamoví vývojáři Red Hatu. Nepovažuje za úplně šťastné, že stejní lidi mají úlohu jak upstreamu, tak downstreamu. A rád by vytvořil tým, který by staral o GNOME ve Fedoře a tvořil by takový nárazník mezi upstreamovým GNOME a uživateli Fedory. Ne všechny kroky GNOME totiž považuje za to, co chce komunita Fedory, a někdo by je měl korigovat ať už změnou výchozího nastavení, nebo rozšířeními.

Uživatelská přívětivost ale není jen o GNOME. Spot prohlásil, že je potřeba snaha napříč celým systémem. Neznamená to ale zápas s Ubuntu a běžné uživatele. Definoval cílovou skupinu Fedory jako začínající uživateli, kteří ví, jak počítač funguje, ale jsou třeba v Linuxu noví, a končící až hard-core vývojáři typu Linuse Torvaldse. Na tento rozsah uživatelů bychom se podle něj měli zaměřit a pokud se podaří dobře pokrýt tuto skupinu, je si jistý, že to bude mít pozitivní přesah i do skupiny běžných uživatelů.

Marketing

Další diskusí, od které jsem si hodně sliboval, byl marketing. To je totiž oblast, které se v posledních letech nevěnovalo ve Fedoře dost pozornosti, a je to popravdě vidět. Bohužel diskuse se místo realistických návrhů vydala směrem naprosto nerealistických typu inzerce v časopisu CIO, takže celkový výstup byl naprosto k ničemu.

Raspberry Pi

Pro návštěvníky velmi atraktivní částí barcampu byla přednáška o Raspberry Pi, kterou měl opět Spot. Seznámil nás na ní se specifikacemi Raspberry, s jeho využitími a instalací a provozem Fedory na něm. Současný Fedora Raspberry Remix je postavený na Fedoře 17 pro ARMv5 se soft float, což nepřináší příliš zářivý výkon. Na přednášce byl ale přítomný i Chris Tyler, který vede vývoj Fedory pro ARM na Seneca College v Kanadě, a slíbil, že momentálně připravují verzi pro ARMv6 s hard float, která bude pro Raspberry mnohem více optimalizovaná. Hotová by prý měla být v průběhu listopadu. Na závěr přednášky přišlo to, na co všichni čekali. Spot otevřel svůj kouzelný batoh a začal rozdávat Raspberry. Trochu v jeho stínu zůstalo Gooseberry, kterých měl také pár kousků. Nicméně jak sám říkal, jedná se o velmi obskurní druh hardwaru, takže jej moc nedoporučuje. Sběratelskou hodnotu ale má. Celkově jich bylo vyrobeno asi jen 200 kusů, z nichž 20 dostal Spot pro komunitu Fedory.

Kšiltovky a hrníčky

Třetí den byl věnovaný hackfestům a setkáním jednotlivých skupin uvnitř Fedory. Ambasadoři měli bazar propagačních materiálů, v rámci kterého se navzájem vyměnily různé druhy samolepek, odznáčků atd. Taky se řešila výroba nových propagačních materiálů. Konkrétních výsledků jsme se dobrali u výroby kšiltovek a hrníčků. Můžete se těšit, budeme dělat docela velkou objednávku v horizontu několika týdnů. U dalších navrhovaných předmětů, jako jsou trička, propisky, podtácky, nové samolepky atd., bude potřeba ještě další diskuse a průzkum trhu.

V další části dne jsme s Christophem Wickertem řešili nová pravidla pro hrazení nákladů členů komunity. Ve FAmSCo prošla nová legislativa a my jsme museli finalizovat konkrétní pravidla a procesy pro oblast EMEA. Později jsme měli schůzku s Ruth Suehle, která je v Red Hatu zodpovědná za proplácení těchto nákladů, a bavili jsme se o tom, jaké změny by pomohly jí a jak co nejvíce zjednodušit procesy rozpočtování. Škoda jen, že Robyn Bergeron musela z rodinných důvodů narychlo odcestovat domů, a nemohla být u této diskuse.

Závěr

Kolem páté hodiny odpoledne jsme měli konečně všechno za sebou a mohli jsme alespoň na pár hodin vyrazit poznávat krásy Paříže. I když jsem si od letošního FUDConu příliš nesliboval, nakonec mě překvapil v pozitivním slova smyslu. Sice nedorazilo tolik lidí, ale prakticky všichni, se kterými jsem se chtěl setkat, tam byli a některé přednášky a diskuse byly opravdu zajímavé. Dobře připraveno bylo také místo konání. Na rozdíl od loňského FUDConu v Milánu jsme nemuseli zápasit s připojením a místnosti byly dobře připravené.