Dnes vyšla Fedora 33 Beta, poslední zastavení na cestě k Fedoře 33, která je podle aktuálního rozvrhu naplánována na 27.10.

Fedora 33 Beta Workstation (ENG)
Fedora 33 Beta Server (ENG)
Fedora 33 Beta IoT (ENG)

Případně je možné stáhnout další oblíbené varianty, třeba s KDE Plasma, Xfce a další desktopová prostředí, nebo obrazy pro zařízení založené na procesorech ARM, jako jsou populární RaspberryPi 2, 3 a 4.

Fedora 33 Beta Spins (ENG)
Fedora 33 Beta Labs (ENG)
Fedora 33 Beta ARM (ENG)

Co v betě Fedory 33 najdete? Všechny desktopové varianty používají jako výchozí souborový systém BTRFS. To uživatelům přináší funkce jako transparentní kompresi nebo copy-on-write. Prostředí edice Workstation bylo aktualizováno na GNOME 3.38, které obsahuje řadu výkonnostních optimalizací a zlepšení. Nově také obsahuje "Welcome Tour", která nové uživatele seznamuje s tím, jak s prostředím pracovat.

Jak na Betu přejít?

Kromě čisté instalace můžete rovněž aktualizovat existující instalace Fedory 31 a 32. Použít lze jednak dnf:

sudo dnf upgrade --refresh
sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade
sudo dnf system-upgrade download --refresh --releasever=33
sudo dnf system-upgrade reboot

V případě problému se závislostmi může být potřeba přidat i parametr –allowerasing na konec řádku s příkazem „…system-upgrade download…“. Pokud k nějakým potížím dojde, tak prosím nahlaste chybu na balík fedora-obsolete-packages s přiloženým výstupem z terminálu.

A případně GNOME Software:

# Nainstalovat všechny dostupné aktualizace
gsettings set org.gnome.software show-upgrade-prerelease true
# a poté otevřít GNOME Software a obnovit záložku "Aktualizace"

Potřebujeme testovat

Vzhledem k tomu, že jde o beta verzi, očekáváme chyby, nebo chybějící vlastnosti. Pro hlášení chyb objevených při testování kontaktujte Fedora QA tým na mailing-listu nebo v #fedora-qa na Freenode a na Telegramu. Jak bude testování postupovat, chyby se budou objevovat na seznamu běžné chyby F33 (ENG).

Pokud chcete hlásit chyby tak, aby to pořádně pomohlo, přečtěte si jak nahlašovat chyby (ENG).

Co je beta vydání?

Beta vydání je po stránce kódu kompletní a je tak velmi podobné konečnému vydání. Pokud si uděláte čas stáhnout a vyzkoušet betu, můžete se podívat a ujistit se, že věci, které považujete za důležité, jsou funkční. Každá nalezená a nahlášená chyba nepomůže jenom tomu, kdo jí nahlásil, ale zlepšuje zážitek miliónům uživatelů po celém světě. Společně vytváříme dokonalou Fedoru. K naší kultuře práce patří koordinace nových vlastností a vytváření oprav v upstreamu. Vaše zpětná vazba tak zlepší nejen Fedoru, ale Linux a svobodný software jako celek.

Více informací

Podrobnější informace o tom, co je nového ve Fedora 33 Beta najdete Fedora 33 Změny (ENG), která obsahuje technické informace o nových balíčcích a vylepšeních v tomto vydání.