PipeWire už je součástí Fedora Workstation několik vydání jako video server. Používá se například na sdílení obrazovky na Waylandu. Jeho ambicí je ale také stát se zvukovým serverem, nahradit PulseAudio a těžit z toho, že audio i video řeší jedna věc. Šéf desktopového týmu v Red Hatu Christian Schaller se nyní na svém blogu podělil o to, v jakém stavu PipeWire jako zvukový server je a jaké jsou s ním plány.

PipeWire je kompatibilní na úrovni ABI s PulseAudiem, JACKem a ALSA. Jeho nasazení by tedy nemělo pro existující aplikace znamenat žádný problém. Podle Christiana dostal vývojář PipeWire Wim Taymans do stavu, kdy ještě není 100% náhradou za ony zmíněné zvukové servery, ale už je v této roli použitelný. PipeWire má momentálně vlastního správce sezení, ale do budoucna by se měl používat funkčně pokročilejší WirePlumber, který vyvinula společnost Collabora pro nasazení v automobilovém průmyslu.

Podle Christiana je nyní PipeWire dostatečně funkční a stabilní, aby jej mohly vyzkoušet širší skupiny uživatelů a vývojáři tak dostat zpětnou vazbu z reálného použití. Pokud si jej chcete vyzkoušet a pomoct s testováním, stačí nainstalovat balíčky:

sudo dnf install pipewire-libpulse pipewire-libjack pipewire-alsa

A poté spustit následující příkazy, které nahradí PulseAudio PipeWirem:

cd /usr/lib64/

sudo ln -sf pipewire-0.3/pulse/libpulse-mainloop-glib.so.0 /usr/lib64/libpulse-mainloop-glib.so.0.999.0
sudo ln -sf pipewire-0.3/pulse/libpulse-simple.so.0 /usr/lib64/libpulse-simple.so.0.999.0
sudo ln -sf pipewire-0.3/pulse/libpulse.so.0 /usr/lib64/libpulse.so.0.999.0

sudo ln -sf pipewire-0.3/jack/libjack.so.0 /usr/lib64/libjack.so.0.999.0
sudo ln -sf pipewire-0.3/jack/libjacknet.so.0 /usr/lib64/libjacknet.so.0.999.0
sudo ln -sf pipewire-0.3/jack/libjackserver.so.0 /usr/lib64/libjackserver.so.0.999.0

sudo ldconfig

Nyní by váš systém měl jako zvukový server používat PipeWire, což si můžete ověřit příkazem pactl-info.

Chcete-li se vrátit nazpátek k PulseAudiu, proveďte tyto příkazy. Nemusíte také přepínat na nový zvukový server kompletně, ale můžete si jej vyzkoušet pro jednotlivé aplikace (příkazy: pw-pulse, pw-jack).

Jakékoliv problémy nebo náměty můžete hlásit do issue trackeru PipeWire.

Mezi aktuální priority projektu patří:

  • stabilizace,
  • implementace podpory pro jackdbus API,
  • Flatpak portál pro JACK/audio aplikace,
  • Bluetooth - na rozdíl od PulseAudia myslí PipeWire od začátku na pokročilejší Bluetooth kodeky jako LDAC nebo AAC, ale je potřeba více testování s reálnými zařízeními,
  • podpora Pulse effects,
  • kompenzace latence,
  • audio po síti.

V plánu je podle Christiana využít zbytek cyklu Fedory 32 a cyklus Fedory 33 na stabilizaci a implementaci zbývajících funkcí, aby byl PipeWire plnohodnotnou náhradou za PulseAudio, a ve Fedora 34 Workstation jej nasadit jako výchozí zvukový server.