Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 36. Ve finální verzi vycházejí tři oficiální edice: Workstation pro desktopové, Server pro serverové a IoT pro internet věcí. Vedle nich jsou k dispozici také vznikající edice Silverblue a CoreOS a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!

Stažení

Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené. V takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout. Uživatelům Windows a macOS se na getfedora.org ke stažení nabízí místo obrazu Fedora Media Writer, jednoduchý nástroj, který jim pomůže vybrat verzi Fedory, stáhne ji a nahraje na vybraný USB flash disk. Uživatelům Linuxu jsou i nadále primárně nabízeny přímo obrazy.

Vytvoření instalačního média

Obraz vám pomůže na USB flash disk nahrát a instalační médium vytvořit již zmiňovaný Fedora Media Writer. Verze pro Windows a macOS naleznete přímo na getfedora.org. Uživatelé Fedory jej mohou nalézt v GNOME Software nebo v balíčku s názvem mediawriter. Uživatelé ostatních distribucí si mohou stáhnout verzi pro Flatpak. U Fedora Media Writeru není potřeba obraz dopředu stahovat (i když i to je možné), ale můžete jej stáhnout pomocí něj. Žádný jiný nástroj (kromě dd) se nedoporučuje, protože s ním není Fedora oficiálně testovaná. Chcete-li obraz vypálit na DVD, můžete použít třeba program Brasero nebo v Nautilu kliknout pravým tlačítkem na obraz a dát Zapsat na disk.

Upgrade

Uživatelům Fedora Workstation bude upgrade nabídnut přes GNOME Software. Během několika dní po vydání by se měl na obrazovce Aktualizace objevit panel, který jim upgrade na novou verzi nabídne. Měli by o tom být informováni také upozorněním. Celou věc můžete uspíšit tak, že na obrazovce Aktualizace kliknete tlačítko v levém horním rohu, které vyvolá okamžitou aktualizaci metadat. Chcete-li upgradovat v příkazové řádce, použijte plugin pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkazem sudo dnf system-upgrade download --releasever=36. Může se stát, že některý balíček není upgradovatelný a DNF odmítne systém upgradovat. V takovém případě přidejte parametr --allowerasing. Po úspěšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.

Dostupný upgrade v Software

Pro upgrade můžete použít taky neoficiální nástroj fedora-upgrade, který je vyvíjený Mirkem Suchým a který umožňuje upgrade za plného běhu systému a jehož balíček naleznete v repozitářích. Jedná se ovšem o oficiálně netestovaný nástroj, který je určený pouze pro uživatele, kteří ví, co dělají.

Vždy se doporučuje mít systém aktualizovaný, než se rozhodnete provést upgrade. Nyní je to o to důležitější, protože aktualizace ve Fedoře 35 tentokrát opravdu opravují problémy s upgradem na Fedoru 36.

Máte-li již nainstalovanou předfinální Fedoru 36 (např. betu), nemusíte provádět upgrade, stačí aktualizovat balíčky ať už pomocí GNOME Software nebo DNF.

Používáte-li stále Fedoru 34, vězte, že její podpora skončí za měsíc. Chcete-li i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, upgradujte v následujících několika týdnech. Používáte-li Fedoru 35, máte podporu zajištěnou ještě zhruba sedm měsíců.

Co je nového

  • Edice Workstation obsahuje nové GNOME 42, které přináší plnohodnotnou systémovou podporu tmavého režimu nebo nový nástroj na vytváření snímků obrazovky. Sdílení obrazovky používá protokol RDP místo VNC. Některé aplikace byly taky nově portované na GTK 4.
  • Výchozím textovým editorem ve Workstation je GNOME Text Editor, který nahradil gedit (ten ale i nadále najdete v repozitářích).
  • Používáte-li ovladač grafické karty od Nvidie, budete nově ve výchozím nastavení používat Wayland.
  • Balíček Ansible byl rozdělený od několika - core a kolekce, takže můžete nainstalovat jen to, co skutečně potřebujete.
  • Webová administrátorská konzole Cockpit nově obsahuje nástroj pro nastavení a správu NFS a Samba oddílů.
  • Podman 4.0, který přináší zcela přepracovaný síťový stack a změny v API (které jsou zpětně kompatibilní).
  • Desktopové prostředí LXQt bylo aktualizované na verzi 1.0.0.
  • Databáze RPM byla přesunutá z /var do /usr. Tento krok sjednocuje umístění s variantami založenými na OSTree, které mají databázi RPM v /usr již umístěnou. Stejně tak s dalšími RPM distribucemi, které tento krok už udělaly.

Pomoc

Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory nebo diskusní skupinu na Telegramu. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.

Release party

Po více než dvouleté pauze způsobené Covidem se Fedora release party vrací ve své fyzické podobě. Tentokrát se uskuteční 2.6. v rámci DevConf.cz Mini 2022 na Fakultě informatiky Masarykovy university.