Vyšla Fedora 37 Beta

Včera vyšla Fedora 37 Beta, což je první a také poslední zastavení před finální verzí, která je momentálně plánovaná na 18. října.

Jednotlivé edice můžete stáhnout z oficiálních stránek:

Nebo můžete vyzkoušet jednu alternativ v podobě desktopových prostředí KDE Plasma nebo Xfce. Případně obrazy pro ARMová zařízení jako Raspberry Pi 2 a 3:

Co nového Fedora 37 přináší? V betě například dostanete nejnovější GNOME 43, které vyjde příští týden. Přináší například přepracovanou nabídku uživatele s tzv. rychlými nastaveními a další aplikace přeportované na GTK 4 včetně správce souborů Nautilu.

Jak na Betu přejít?

Kromě čisté instalace můžete rovněž aktualizovat existující instalace Fedory 35 a 36. Použít lze jednak DNF:

sudo dnf upgrade --refresh
sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade
sudo dnf system-upgrade download --refresh --releasever=37
sudo dnf system-upgrade reboot

V případě problému se závislostmi může být potřeba přidat i parametr --allowerasing na konec řádku s příkazem „…system-upgrade download…“. Pokud k nějakým potížím dojde, tak prosím nahlaste chybu na balík fedora-obsolete-packages s přiloženým výstupem z terminálu.

A případně GNOME Software:

# Nainstalovat všechny dostupné aktualizace
gsettings set org.gnome.software show-upgrade-prerelease true
# a poté otevřít GNOME Software a obnovit záložku "Aktualizace"

GNOME Software ve Fedoře 35 a 36 trpí chybou, kdy se před potvrzením samotného upgradu nevykreslí okno s odsouhlasením odinstalace balíků, které nejsou s Fedorou 37 kompatibilní, čímž se celý proces zablokuje. Proto musíte nejdřív nainstalovat nejnovější aktualizaci tímto příkazem:

sudo dnf upgrade --enablerepo=updates-testing --refresh --advisory=FEDORA-2022-630657685a

Potřebujeme testovat

Vzhledem k tomu, že jde o beta verzi, očekávejte, že může obsahovat chyby, nebo chybějící vlastnosti. Pro hlášení chyb objevených při testování kontaktujte Fedora QA tým na mailing-listu nebo v #fedora-qa na Freenode a na Telegramu. Jak bude testování postupovat, chyby se budou objevovat na seznamu běžné chyby F37 (ENG).

Pokud chcete hlásit chyby tak, aby to pořádně pomohlo, přečtěte si jak nahlašovat chyby (ENG).

Co je beta vydání?

Beta vydání je po stránce kódu kompletní a je tak velmi podobné konečnému vydání. Pokud si uděláte čas stáhnout a vyzkoušet betu, můžete se podívat a ujistit se, že věci, které považujete za důležité, jsou funkční. Každá nalezená a nahlášená chyba nepomůže jenom tomu, kdo ji nahlásil, ale zlepšuje zážitek miliónům uživatelů po celém světě. Společně vytváříme dokonalou Fedoru. K naší kultuře práce patří koordinace nových vlastností a vytváření oprav v upstreamu. Vaše zpětná vazba tak zlepší nejen Fedoru, ale Linux a svobodný software jako celek.

Více informací

Podrobnější informace o tom, co je nového ve Fedora 37 Beta najdete Fedora 37 Změny (ENG), která obsahuje technické informace o nových balíčcích a vylepšeních v tomto vydání.

5 Komentáře

Přidejte svůj

  1. A jak to tak vypadá, asi ještě dál, máme si teda zoufat, pokud jsme již přešli na F37beta, jak se v tom vyznat?

    • Komentare jsem si nevsimnul. Nezoufejte si. Beta je vicemene stabilni vydani, aktualizujte a postupne se tam dostaneme vsichni.

      Obcas se nejaka chyba objevi v bete a vy ji pomuzete otestovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

This site is not affiliated with or endorsed by the Fedora Project.
Kontakt: redakce@mojefedora.cz | Pište pro mojefedora.cz
Některé materiály na těchto stránkách pocházejí z webu fedoramagazine.org
Přihlásit se