Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 37. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také vznikající edice Silverblue a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!

Stažení

Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené. V takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout. Uživatelům Windows a macOS se na getfedora.org ke stažení nabízí místo obrazu Fedora Media Writer, jednoduchý nástroj, který jim pomůže vybrat verzi Fedory, stáhne ji a nahraje na vybraný USB flash disk. Uživatelům Linuxu jsou i nadále primárně nabízeny přímo obrazy.

Vytvoření instalačního média

Obraz vám pomůže na USB flash disk nahrát a instalační médium vytvořit již zmiňovaný Fedora Media Writer. Verze pro Windows a macOS naleznete přímo na getfedora.org. Uživatelé Fedory jej mohou nalézt v GNOME Software nebo v balíčku s názvem mediawriter. Uživatelé ostatních distribucí si mohou stáhnout verzi pro Flatpak. U Fedora Media Writeru není potřeba obraz dopředu stahovat (i když i to je možné), ale můžete jej stáhnout pomocí něj. Žádný jiný nástroj (kromě dd) se nedoporučuje, protože s ním není Fedora oficiálně testovaná. Chcete-li obraz vypálit na DVD, můžete použít třeba program Brasero nebo v Nautilu kliknout pravým tlačítkem na obraz a dát Zapsat na disk.

Upgrade

Uživatelům Fedora Workstation bude upgrade nabídnut přes GNOME Software. Během několika dní po vydání by se měl na obrazovce Aktualizace objevit panel, který jim upgrade na novou verzi nabídne. Měli by o tom být informováni také upozorněním. Celou věc můžete uspíšit tak, že na obrazovce Aktualizace kliknete tlačítko v levém horním rohu, které vyvolá okamžitou aktualizaci metadat. Chcete-li upgradovat v příkazové řádce, použijte plugin pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkazem sudo dnf system-upgrade download --releasever=37. Může se stát, že některý balíček není upgradovatelný a DNF odmítne systém upgradovat. V takovém případě přidejte parametr --allowerasing. Po úspěšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.

Dostupný upgrade v Software

Pro upgrade můžete použít taky neoficiální nástroj fedora-upgrade, který je vyvíjený Mirkem Suchým a který umožňuje upgrade za plného běhu systému a jehož balíček naleznete v repozitářích. Jedná se ovšem o oficiálně netestovaný nástroj, který je určený pouze pro uživatele, kteří ví, co dělají.

Máte-li již nainstalovanou předfinální Fedoru 37 (např. betu), nemusíte provádět upgrade, stačí aktualizovat balíčky ať už pomocí GNOME Software nebo DNF.

Používáte-li stále Fedoru 35, vězte, že její podpora skončí za měsíc. Chcete-li i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, upgradujte v následujících několika týdnech. Používáte-li Fedoru 36, máte podporu zajištěnou ještě zhruba sedm měsíců.

Co je nového

  • Edice Workstation obsahuje nové GNOME 43, které mezi hlavními novinkami přináší tzv. rychlé volby v nabídce uživatele, správce souborů Nautilus přeportovaný na GTK 4. Nastavení nyní obsahují nový modul informující o bezpečnosti zařízení. Sdílení vzdálené obrazovky nyní podporuje také přenos audia. Správce aplikací Software má přehlednější seznam zdrojů pro danou aplikaci a nabízí také pečlivě vybrané webové aplikace.
  • Překlady pro Firefox byly umístěné do samostatného balíčku firefox-langpacks, který můžete odinstalovat, pokud lokalizaci nepotřebujete.
  • Fedora Server je nově k dispozici v podobě diskových obrazů KVM, což výrazně zrychluje její nasazení ve virtuálním stroji.
  • Fedora nově přichází s novou bezpečnostní politikou, která představuje to, co bude ve Fedoře výchozí v následujících vydáních. Můžete tak vyzkoušet TEST-FEDORA39, které již nepovoluje například podpisy SHA-1. OpenSSL 1.1 je ve Fedoře 37 označeno za zastaralé a používá se OpenSSL 3.0.
  • Fedora 37 oficiálně podporuje Raspberry Pi 4 včetně akcelerace na grafické kartě. Naopak skončila podpora pro ARMv7, někdy označované jako arm32 nebo armhfp.

Pomoc

Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory nebo diskusní skupinu na Telegramu. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.

Release party

Pražská F37 (pre)release party se konala ve čtvrtek 10.11. v Národní technické knihovně. Brněská release party je plánovaná a termín a místo konání by měly být oznámené v následujících dnech. Sledujte náš web nebo účty na sociálních sítích.