Vývojáři kolem distribuce Linux Mint před časem vytvořili Warpinator, šikovný nástroj pro přímé sdílení souborů mezi počítači v síti. A posléze se o něj podělili s uživateli ostatních distribucí, když jej přidali do Flathubu. Nedávno přibyl neoficiální klient pro Android, takže můžete soubory posílat nejen mezi linuxovými počítači, ale také do/z telefonu s Androidem. Pojďme se podívat na to, jak to funguje.

Když Warpinator nainstalujete z Flathubu, najdete ho pod stejným názvem mezi aplikacemi. Princip fungování aplikace je velmi jednoduchý. Po spuštění začne vyhledávat další Warpinatory v místní síti a pokud nějaké najde, nabídne vám je v hlavním okně. Když je rozkliknete, zobrazí se vám obrazovka, na které můžete na zařízení odeslat soubor a vidět průběh přenosu. Na straně příjemce ještě musí dojít k potvrzení přenosu, aby se soubor začal přenášet.

Warpinator také umožňuje vytvořit si vlastní skupinu chráněnou heslem. V té nebude každé zařízení s touto aplikací v místní síti, ale jen ta, která mají tuto skupinu nastavenou a znají heslo. Skupinu můžete změnit v Předvolbách, která se nacházejí v nabídce v levém horním rohu hlavního okna aplikace. Přenosy přicházejí přes port 42000. Ten je ve Fedora Workstation ve výchozím stavu povolený. Pokud máte jiná nastavení firewallu, nejdříve tento port otevřete. V Předvolbách si můžete změnit také složku, do které se budou přijaté soubory ukládat. Standardně to je ~/Warpinator. Mějte také na paměti, že aplikace musí běžet, aby dané zařízení ostatní našli, v Předvolbách tak máte i možnost vybrat automatické spuštění.

Neoficiální klient pro Android funguje obdobně jako desktopová aplikace. Pokud hledáte jednoduché řešení pro přímé sdílení v místní síti mezi linuxovými stroji a telefony s Androidem bez nutnosti serveru, může vám Warpinator dobře posloužit.