Spin Fedora Xfce je stále oblíbenější variantou Fedory. Vše funguje, jak má, jedno mu ale k dokonalosti chybí: dle mnohých není příliš vzhledově zajímavý. Rozhýbat vody na mailinglistu se snaží Jayson Rowe, který navrhuje několik jednoduchých úprav a srovnává vzhled Xfce ve Fedoře s dalšími distribucemi.
Jayson Rowe přišel se zajímavým nápadem, totiž zlepšit výchozí vzhled spinu Xfce. Problémem vzhledu Xfce ve Fedoře je fakt, že se Fedora snaží provádět co nejméně úprav a servírovat software přesně tak, jak jej dostane z upstreamu. Oproti tomu Xfce se s výchozím vhledem příliš nemaže, protože předpokládá, že distributoři si jej stejně poladí k obrazu svému.
Výchozí vzhled spinu Fedora 17 Xfce, zdroj Jayson Rowe
Srovnání s ostatními distribucemi
Pokud se podíváte na výchozí vzhled Xfce ve Fedoře, pravděpodobně nebudete asi vyloženě znechuceni, rozplývat se ale asi taky nebudete. Pokud se ale podíváte na jiné distribuce, je jasné, v čem Fedora zaostává.
Xfce v Xubuntu 12.04, zdroj Jayson Rowe
V Xubuntu na rozdíl od Fedory jedno ladí s druhým, distribuce má svou identitu, používá vlastní téma Graybird, sadu ikon ladící s tématem, pozadí, které je již několik vydání víceméně stejné.
Xfce v distribuci Sabayon 9, zdroj Jayson Rowe
Sabayon sice není až tak moc používanou distribucí, ale přestože se soustředí spíše na KDE a GNOME, i v Xfce je patrné přizpůsobení vzhledu a rozložení panelů, které nejenže vypadá dobře, ale podobá se GNOME 2, což může být výhodou.
Ještě nevydané openSUSE 12.2 Beta 2
I v openSUSE, které se dle mého názoru Xfce nikdy příliš nevěnovalo, je Xfce hezčí než ve Fedoře. Je patrný branding a celkově zkrátka působí alespoň nějakým dojmem.
Linux Mint Debian Edition, zdroj Jayson Rowe
Mint si na zelenokovovém vzhledu potrpěl a varianta s Xfce není výjimkou. Pozadí, téma vzhledu, ikony: to vše vytváří ucelený dojem, se kterým se Fedora nemůže srovnávat.
Zpět k Fedoře, zpět k Fedoře 14...
Pokud se vrátíme zpátky k Fedoře, je toho hodně k vytknutí. Pro srovnání ještě dodávám snímek Fedory 14 s Xfce, kde byl vzhled relativně přizpůsobený a celkově tak Spin působil mnohem lépe než teď.
Spin Fedora 14 Xfce
Jayson Rowe navrhuje několik malých změn, díky kterým by spin Xfce působil mnohem lépe. Hlavní změnou je přidání loga Fedory k menu aplikací, dalšími odebrání rámečků kolem hodin a oznamovací oblasti a změna tématu správce oken.
Drobné úpravy, zdroj Jayson Rowe
Dále navrhuje odstranění spodního panelu, který je sice malý a uprostřed, ale při maximalizovaných oknech ukrajuje z obrazovky široký pruh.
Varianta bez spodního panelu, zdroj Jayson Rowe
Posledním návrhem je přesunutí panelu dolů a tak se vlastně víceméně navrátit k rozložení z verze 14.
Přesunutím panelu dolů se vracíme k Fedoře 14, zdroj Jayson Rowe
Já osobně bych podobnou změnu uvítal, otázkou zůstává, jestli není podobná změna výchozího vzhledu příliš v rozporu s filozofií „nic neměnit“. Abych tedy odpověděl na otázku v nadpisu: Těžko říct, rozhodně je ale dobře, že se o tom diskutuje.
29. 6. 2012 at 08:06
Nakonec se dopracoval k relativně hezkému a čistému kompromisu. Jen nechápu, proč stále všichni cpou panel nahoru/dolů, když už je dnes drtivá většina monitorů širokoúhlých.
29. 6. 2012 at 11:34
Přesně tak, proč ukrajovat u tak úykou obrayovku o cenné pixely, kdž se prostě panel můe dát vlevo.
29. 6. 2012 at 12:50
Protoze vetsina prostredi, vcetne Xfce se neumi s umistenim panelu po stranach rozumne vyporadat. V poslednich verzich Xfce uz v panelu aspon nejsou popisy aplikaci otocene o 90st.
29. 6. 2012 at 14:52
V poslední verzi už je to dost dobré.
2. 7. 2012 at 21:13
Stejně si asi většina uživatelů xfce vylepšuje vychytávkami z xfce-look.org. Standardní vzhled a rozložení se mi vlastně nelíbí ani v jedné distribuci a stejně bych si každou musel doladit. Jinak xfce je u mě dlouhodobě hlavní desktop na netbooku a domácím počítači!
3. 7. 2012 at 06:50
Jo což o to, XFCE je fajn, ale vždy, když ho zkouším že bych na něj přešel, tak zjistím, že používám XFCE a v něm GNOME aplikace. Nautilus, File Roller, Eye of GNOME, to jsou pro mě lepší aplikace než ty v XFCE… ale časem, až bude XFCE v GTK3 se možná také vyhecuju.
4. 7. 2012 at 20:21
Osobne Nautilus i File-roller v Xfce pouzivam a nevidim v tom problem, dokonce pouzivam i par KDE aplikaci – osobne v tom nevidim problem, pro me je dulezitejsi si sestavit perfektni kompilaci aplikaci a prostredi nez plakat nad tim, ze se mi nainstalovalo par balicku navic. Akorat u Nautilu jsem nejak nepochopil jak ho integrovat s „Nabidkou adresare“ … na Fedore 15 mi to funguje, na Fedore 17 na jinem stroji uz ne. Nautilus se otevre, ale vzdy jen v /home ale uz ne ve vybranem adresari, na F15 mi to ale funguje (ale zprvu taky nechtelo jestli si dobre vzpominam)