Spin Fedora Xfce je stále oblíbenější variantou Fedory. Vše funguje, jak má, jedno mu ale k dokonalosti chybí: dle mnohých není příliš vzhledově zajímavý. Rozhýbat vody na mailinglistu se snaží Jayson Rowe, který navrhuje několik jednoduchých úprav a srovnává vzhled Xfce ve Fedoře s dalšími distribucemi.

Jayson Rowe přišel se zajímavým nápadem, totiž zlepšit výchozí vzhled spinu Xfce. Problémem vzhledu Xfce ve Fedoře je fakt, že se Fedora snaží provádět co nejméně úprav a servírovat software přesně tak, jak jej dostane z upstreamu. Oproti tomu Xfce se s výchozím vhledem příliš nemaže, protože předpokládá, že distributoři si jej stejně poladí k obrazu svému.

Výchozí vzhled spinu Fedora 17 Xfce, zdroj Jayson Rowe

Srovnání s ostatními distribucemi

Pokud se podíváte na výchozí vzhled Xfce ve Fedoře, pravděpodobně nebudete asi vyloženě znechuceni, rozplývat se ale asi taky nebudete. Pokud se ale podíváte na jiné distribuce, je jasné, v čem Fedora zaostává.

Xfce v Xubuntu 12.04, zdroj Jayson Rowe

V Xubuntu na rozdíl od Fedory jedno ladí s druhým, distribuce má svou identitu, používá vlastní téma Graybird, sadu ikon ladící s tématem, pozadí, které je již několik vydání víceméně stejné.

Xfce v distribuci Sabayon 9, zdroj Jayson Rowe

Sabayon sice není až tak moc používanou distribucí, ale přestože se soustředí spíše na KDE a GNOME, i v Xfce je patrné přizpůsobení vzhledu a rozložení panelů, které nejenže vypadá dobře, ale podobá se GNOME 2, což může být výhodou.

Ještě nevydané openSUSE 12.2 Beta 2

I v openSUSE, které se dle mého názoru Xfce nikdy příliš nevěnovalo, je Xfce hezčí než ve Fedoře. Je patrný branding a celkově zkrátka působí alespoň nějakým dojmem.

Linux Mint Debian Edition, zdroj Jayson Rowe

Mint si na zelenokovovém vzhledu potrpěl a varianta s Xfce není výjimkou. Pozadí, téma vzhledu, ikony: to vše vytváří ucelený dojem, se kterým se Fedora nemůže srovnávat.

Zpět k Fedoře, zpět k Fedoře 14...

Pokud se vrátíme zpátky k Fedoře, je toho hodně k vytknutí. Pro srovnání ještě dodávám snímek Fedory 14 s Xfce, kde byl vzhled relativně přizpůsobený a celkově tak Spin působil mnohem lépe než teď.

Spin Fedora 14 Xfce

Jayson Rowe navrhuje několik malých změn, díky kterým by spin Xfce působil mnohem lépe. Hlavní změnou je přidání loga Fedory k menu aplikací, dalšími odebrání rámečků kolem hodin a oznamovací oblasti a změna tématu správce oken.

Drobné úpravy, zdroj Jayson Rowe

Dále navrhuje odstranění spodního panelu, který je sice malý a uprostřed, ale při maximalizovaných oknech ukrajuje z obrazovky široký pruh.

Varianta bez spodního panelu, zdroj Jayson Rowe

Posledním návrhem je přesunutí panelu dolů a tak se vlastně víceméně navrátit k rozložení z verze 14.

Přesunutím panelu dolů se vracíme k Fedoře 14, zdroj Jayson Rowe

Já osobně bych podobnou změnu uvítal, otázkou zůstává, jestli není podobná změna výchozího vzhledu příliš v rozporu s filozofií „nic neměnit“. Abych tedy odpověděl na otázku v nadpisu: Těžko říct, rozhodně je ale dobře, že se o tom diskutuje.