Fedora 18 (Spherical Cow) přinese změnu ve způsobu, jakým jsou do systému instalovány aktualizace programů a knihoven. Tzv. "offline updates" znamenají, že se balíčky budou instalovat a aktualizovat, zatímco bude systém ve speciálním aktualizačním režimu. (UPDATE: Jedná se o zatím neschválenou vlastnost, takže není jisté, jestli bude implementována, nebo ne.)
Aktualizace se stáhnou na pozadí a uživatel o nich bude informován ve chvíli, kdy budou připraveny k instalaci. Pak bude instalace na uživateli - budou-li k dispozici aktualizace, menu v desktopovém prostředí bude kromě běžného restartu nabízet také "Restart s instalací aktualizací". Hlavním důvodem pro tento speciální aktualizační režim je snaha předejít problémům spojeným s konflikty instalovaných knihoven a služeb s těmi, které zrovna běží.
Hlavní námitky, pomineme-li ty, které říkají, že to linuxové systémy přiblíží k Windows, kde je nutné kvůli každé prkotině restartovat, se týkají skutečnosti, že jsou offline updates řešeny změnami v systemd a PackageKit. Takové změny by mohly mít nepříjemný dopad na další distribuce, např. Debian. Více informací:
- Fedora wiki: Offline Updates using systemd and PackageKit
- Richard Hughes: Offline OS Updates – Looking forward to GNOME 3.6
- Brian Proffitt: Fedora introduces offline updates
3. 7. 2012 at 10:26
A bude se to týkat jenom GNOME aktualizátoru, nebo i Apperu v KDE?
3. 7. 2012 at 10:44
Co jsem tak zjišťoval a pochopil, tak to teoreticky může nasadit kdo kde chce, ale je to GNOME „výmysl“.
3. 7. 2012 at 11:01
Takže jenom GNOME a jen toho klikátka.
3. 7. 2012 at 15:40
Tak to můžu zase klidně spát :).
3. 7. 2012 at 17:40
To znamena toliko, ze budu muset vsude vypinat PackageKit, protoze jinak to bude prudit jak Windows s restartama u stroju, ktere jinak bezi temer bez nich… kdyby radsi resili primarni zdroj problemu jako je Firefox/Xul, ktery neni schopny se za behu aktualizovat aniz by FF zdechnul (v bugzillach to je uz mnoho let) apod. Proc to roky funguje a ted najednou je potreba delat takovou opicarnu to nechapu.
4. 7. 2012 at 00:00
+1, jsem pro větší granularitu a online aktualizaci. Tím myslím restartovat pouze ty procesy využívající aktualizované soubory.
openSuse umí zjistit procesy využívající smazané soubory pomocí „zypper ps“, určitě by to šlo implementovat i na modifikované soubory. A v F18 bude k dispozici volitelná náhrada yum, postavená na knihovnách pro zypper…
4. 7. 2012 at 00:02
Taky možnost: „yum install yum-plugin-ps“
4. 7. 2012 at 15:04
Já jen doufám, že se tato „feature“ nedostane do RHELu. Představa, že kvůli aktualizaci bude mít server kdoví jak dlouhý výpadek mě docela děsí.
A už se těším, až budeme muset odklikávat, že nechceme systém restartovat. Pamatujete si: http://goo.gl/jlr4X ? 🙂
4. 7. 2012 at 18:18
Jsem s Fedorou od verze 2 (tehdy ještě Fedora core), ale tohle je hnus. Notabene, kvůli takovému molochovy jako je FF. bléé. No nic, pořád jsem chtěl zkusit něco jiné distro. A myslím, že už mám důvod.
6. 7. 2012 at 15:01
S Fedorou som od v. 1, ale z offline updates vobec nie som nadseny:-(
7. 7. 2012 at 23:20
Takže když PackageKit mám vypnutý a aktualizuji pomocí yum, tak to na mě nebude mít žádný dopad? Pochopil jsem to správně?
8. 7. 2012 at 10:48
Podle mě není nikde pořádně vysvětleno, co to pro cílového uživatele znamená. Na mě to působí tak, že pro instalaci aktualizací, jak je znám teď, budu muset restartovat. Mělo by tu zaznít které aktualizace to budou vyžadovat a alespoň odhad, jak často se budou takové aktualizace objevovat.