Dnešní článek se trochu pouští na tenký led. Přinášíme některé z mockupů, které představil tým návrhářů na interním Gitlabu projektu GNOME. Jde o stále vyvíjející se činnost a není jisté, zdali se uvedených změn dočkáme a kdy. Nicméně je to možnost jak pomocí křišťálové koule nahlednout do nejisté budoucnosti.

1. Nahrávání obrazovky

První návrh se týká nedávno proběhlého Google Summer of Code, kde Ivan Molodetskikh se pustil do GNOME Shellu a do jeho systému pro zachycení obrazovky. Ten teď používá aplikaci gnome-screenshots, která vlastně neběží přímo v GNOME Shellu, ale je to samostatná aplikace. Zároveň máme možnost přes skrytou klávesovou zkratku Ctrl + Alt + Shift + R nahrávat dění na obrazovce, ale bez jakékoliv konfigurace.Tato změna je asi nejblíže realizaci, kdy vznikne plovoucí okno nativní pro GNOME Shell, kde bude možné snímek obrazovky plně konfigurovat (výřez, okno ... ). Na workflow se můžete podívat přímo.

2. Rozlišení pozadí podle světlosti tématu

Jak už jsme psali, GNOME 42 by měl přinést změnu barevného režimu pro nativní aplikace (a ty, které budou API podporovat). Takže tato změna je také velmi blízko. Allan Day v gitlabu ukázal, že v nastavení by mělo být možné zvolit i tapetu, takže při změně režimu (třeba podle západu slunce) dojde i ke změně tapety. Mimochodem už některé tapety dnes se mění podle denní doby. Poznáte je podle ikony hodin (Interně jde o XML soubory, které mají nastavené některé atributy odkazující jiné obrázky podle denní doby). Obrázky jsme přejali z Allanova příspěvku.

3. Rychlé přepínače

Teď už se pustíme trochu odvážněji do něčeho, co je plánované, ale nevíme na kdy a jak finální implementace bude vypadat. Všichni určitě znáte současnou podobu nabídky uživatele v pravém horním rohu, odkud se dá rychle připojit k bezdrátovým sítím, odhlásit se, vypnout počítač aj. Návrhy jsou velmi podobné tomu, na co už jsme zvyklí z mobilních telefonů, tedy rychlé přepínání (vypnout, zapnout), či případně pro detailní nastavení otevřít odpovídající menu, či aplikaci. Ostatně to by mohlo vyřešit i problém (dle mého úsudku) neestetického "Odhlásit se / Vypnout". Na celou galerii se podívejte do originálního příspěvku

Bonus

V komunitách projektů využívajících GNOME se poslední dobou skloňovala knihovna LibAdwaita, která sjednocuje widgety používané v nativních GNOME aplikacích a její (ne)podpora grafických témat. Historicky GTK podporovala side-loading CSS souborů, které bez jakékoliv garance mohli měnit aplikace. S příchodem GTK 4/Lidadwaita byly tyto možnosti omezeny a některé distribuce a projekty se vyjadřovali velmi nelibě. Ovšem ve spolupráci s vývojáři Canonicalu, nebo Elementary se pracuje na coloring API, která umožní systémově konfigurovat barevné tóny uvnitř aplikací - bezpečně a stabilně. Vybírám příspěvěk, který ukazuje, jak bude podpora vypadat ve vývojářských nástrojích

Podpora nového API pro zbarevní v gtkInspector