Jak jsme před několika měsíci informovali, Lenovo se rozhodlo nabízet vybrané modely notebooků s předinstalovanou Fedorou Workstation. Původně měly být v nabídce do konce června, ale ukázalo se, že splnění právních a regulačních požadavků spojených s nasazením novém systému zabere více času, než se původně předpokládalo. Koronavirová pandemie tomu také nepomohla.
Včera k tomu konečně došlo a Lenovo začalo na svých stránkách nabízet ThinkPad X1 Carbon s Fedorou. Cenově vychází o 44 dolarů (cca 1000 Kč) levněji než stejná konfigurace s Windows 10 Home. Zatím je dostupný pouze v USA a Kanadě, ale ostatní země by měly brzo následovat a stále platí, že cílem je notebooky s Fedorou nabízet ve všech zemích, kde Lenovo prodává. X1 Carbon by měly brzy následovat také modely P1 a P53, u kterých se příprava na prodej s Fedorou protáhla.
Zda budou notebooky s Fedorou jednoduše dostupné také v Česku a na Slovensku, je otázkou. Lenovo totiž u nás neprodává na přímo jako například v USA, ale přes místní prodejce a bude tedy záležet na nich, jestli konfigurace s Fedorou do nabídky zařadí.
Z tohoto důvodu čeští a slovenští přispěvatelé také pravděpodobně přijdou o další věc, kterou se spuštěním prodeje Lenovo oznámilo: slevu pro přispěvatele do Fedory. Ti můžou navštívit speciální stránku, kde si vytvoří účet s emailem username@fedoraproject.org (ten automaticky získají, pokud jsou členy nějaké skupiny přispěvatelů ve FAS), a poté budou mít počítače a notebooky na stránkách Lenova se slevou (ta se pohybuje zhruba mezi 10 a 20 % a mění se v závislosti na modelu a různých prodejních akcích).
29. 8. 2020 at 15:35
A proč ten prodej nezajistí samotný redhat?
29. 8. 2020 at 20:14
RedHat nikdy nic tvrdeho neprodaval ne? Akorat by si nadelali nepratele u jinych znacek..
30. 8. 2020 at 14:44
Protože Red Hat nikdy hardware neprodával a nemám informace, že by se to mělo změnit. Jinak v této záležitosti není žádný formální vztah mezi Lenovem a Red Hatem. Certifikují u nás hardware pro RHEL a spolupracujeme na podpoře, ale v tomto případě si vybrali Fedoru jako vhodné distro sami a potom se prostě zapojili do komunity. S lidmi z Red Hatu v tomto projektu komunikují čistě na technické úrovni.
29. 8. 2020 at 20:19
Napad se slevou pro prispevatele do Fedory je dobry, ale skoro az moc podbizivy, takze se mi to ve vysledku moc nezda, prijde mi to jako vyrazna snaha zvratit pomer znacek mezi vyvojari k ve prospech Lenova a vyme jak to je kdyz nekde vladne jen jedna strana. Lenovo nedela spatny hw, ale moje zkusenost s nim je horsi nez s Dellem.
30. 8. 2020 at 14:39
Je to jejich slevový program pro partnery, zaměstnance atd. A tým v Lenovu, který je za podporou Fedory, si řekl, že by to bylo pěkné gesto vůči přispěvatelům do Fedory, tak si to prosadili. To množství je pod jejich rozlišovací schopnosti. Když jsme jim řekli, že k tomu přes FAS účet může mít přístup až několik tisíc lidí, tak nám řekli, že je to v pohodě. Ne, že by z toho nějak krváceli, maximálně budou na těch prodaných strojích mít o něco menší marži.
Jinak za tou snahou podporovat Linux je primárně snaha udržet si přízeň vývojářů a IT firem, ale myslím, že za tímto konkrétně ten motiv nebyl.
2. 9. 2020 at 01:54
Nainstaloval jsem Fedoru 32 na dotekový laptop a narazil jsem na pár nepříjemných chyb v použitelnosti, bohužel nevládnu angličtinou abych to nahlásil. Jaké mám možnosti tohle reportovat?
3. 9. 2020 at 19:51
Přímo je nenahlásíte, tam je opravdu potřeba angličtina. Můžete nějaký příklad těch problémů popsat? Je taky možné, že už je to nahlášený problém. GNOME se vyvíjí s ohledem na dotekové obrazovky, ale prakticky nikdo to nepoužívá jako primární způsob ovládání na počítačích s GNOME nebo Fedorou, takže to u vývojářů nemá takovou prioritu.
4. 9. 2020 at 07:14
Pokud se aktivuje klávesnice na obrazovce, konkrétně numerická třeba u ověřování kodu u Google účtu (na webu do gmailu) a je nastavená výchozí klávesnice v systému do CZ místo vyťukávání čísel se píšou diakritické české znaky aby to zas fungovalo musím převrátit display a kurzorem přepnout do US a pak převrátit zase display do tabletového režimu. Zřejmě to funguje jen s US.
Aplikace v menu jsou pidi malé.
Software mi nabídl povolení repozitáře třetích stran bez hesla, ale když jsem v seznamu zjistil že tam je jen Google, Steam, NVIDIA zase jsem to dal odstranit, tentokrát to požadovalo po mě heslo. To jsem vyplňoval poprvé za relaci, jak to že to nechtělo heslo při povolování?
Když delším dotykem vyvolám kontextové menu na ploše a klepnu mimo, menu zmizí to je OK. Když to samé udělám na webové stránce ve Firefoxu, menu nechce zmizet. Když klepnu na ikony pro nabídky (knihovna záložek, hlavního menu, ublocku na panelu apod. ) ve Firefoxu nabídky nechtějí zmizet dokud neklepnu na hlavní panel GNOME shellu.
Po instalaci jsem povolil Geolokační službu, když použiju Počasí a chci použít místo kde žiju ne Prahu, nenajde spolehlivě ani nejbližší město které tam musím dopisovat postupně sám, když jsem ale zkoušel zadat přesnou obec (počasí v ios od Apple s tím problém nemá), doplňuje to sice správnou obec ale vždy v jiných krajích. Když jsem na podobnou obec nechtěně klepnul už se mi nedaří se jí v té nabídce míst zbavit. Také má problémy s dlouhým spíš s nekonečným načítáním dat, poté co okno zavřu a znovu otevřu přes nabídku v panelu. Nepomohlo ani odstřelení ve Správci procesů, podobně jako to dělám občas se Software aby se ty data konečně načetly. Jiné Počasí jsem nenašel. Je ale zajímavé že Mapy obec po troše pošťouchnutí našly. Vím, Počasí (Mozilla geo) a Mapy (OpenStreetMap).
Nakonec jsem v Počasí obec našel ale pod zvlášním pojmenování.
Nenašel jsem VLC, kvůli patentům?
Textový editor při tmavé Adwaitě překrývá text bílým pruhem při Classic tématu, jiné téma to ale řeší.
Libre Office Calc se dá cekem dobře prstem používat ale otravuje mě že pokaždém klepnutí na tlačítko v tom pravém postraním panelu vyskočí doteková klávesnice ikdyž to není textové pole. Sice jde ta klávesnice zasunout ale je to otravné.
8. 9. 2020 at 14:04
Ty problémy s dotykovou obrazovkou musím vyzkoušet. Mám na notebooku dotykovku, ale prakticky nikdy to nepoužívám.
Přidání repozitářů třetích stran je bez hesla, protože je to Fedorou prověřený seznam. Odebrání jakéhokoliv zdroje softwaru je pak vždycky s heslem.
U geolokační služby závisí na tom, co máte za zařízení. Pokud nemáte GPS modul, tak se to snaží odhadnout na základě okolních wifi sítí a pokud ani to ne, tak na základě IP adresy. To může být dostatečné na určení země, ale většinou ne na určení města. Zkoušel jsem zadávat „Biskupice“, kterých je v ČR několik, a nabídlo mi je to všechny podle krajů. Že by to nefungovalo jenom na dotykovce?
VLC není ve Fedoře kvůli patentům. Najdete ho v největším repozitáři balíčků pro Fedoru od třetí strany – RPMFusion, případně ve formě Flatpaku na flathub.org.