Měsíc březen přinesl spoustu novinek ve Fedořím KDE spinu, a protože některé z nich jsou celkem významné, přinášíme vám jejich přehled v samostatném článku.

Začneme tedy jednou určenou pro všechny, a to updatem KDE Plasma Workspaces ve Fedoře 16. Fedora KDE SIG (skupina vývojářů starajících se o Qt/KDE) je známá vstřícnějším přístupem k updatování již vydaných verzí (v současné době to jsou Fedora 15 a Fedora 16). Současná pravidla je ovšem omezují, a tak mají lidé z KDE SIG udělenou výjimku - update na novější hlavní verzi může jít do poslední aktivní verze (tedy Fn-1).

Ne vždy ovšem k povýšení verzí dojde, v období KDE Plasma Workspaces 4.7 došlo ke spoustě změn souvisejících především s rozdělením velkých monolitických balíků na menší balíčky podle aplikací. Fedora 15 tedy zůstala u verze 4.6. V současné verzi 4.8 se však situace uklidnila, i když přibyla další rozdělení, a to balíků kdeutils a kdeaccessibility. Zároveň i vývoj základních knihoven a částí KDE je zmrazen kvůli nadcházející páté verzi a pouze se zdokonalují jednotlivé aplikace (a opravují chyby). KDE SIG se tedy rozhodl vyslyšet přání svých uživatelů a přináší zmíněný update na KDE Plasma Workspaces verze 4.8.1 do Fedory 16. Vývojová verze Fedory 17 pak již tuhle verzi obsahuje v základu. Pokud jste ještě aktualizaci neprovedli, můžete tak učinit z grafického nástroje Apper nebo pomocí nástroje yum - jako root proveďte yum update @kde-desktop.

Co je nového v KDE Plasma Workspaces 4.8 ve Fedoře 16?

V prostředí desktopu přibyla nová rozložení pro přepínání úloh pro uživatele, kteří nepoužívají desktopové efekty. Ty jsou ve Fedoře ve výchozím nastavení zakázané. Přepracováno bylo i nastavení správy napájení.

Z aplikací se největších změn se dočkal správce souborů Dolphin. Nové zobrazovací jádro významným způsobem zrychluje zobrazení rozsáhlých adresářů, případně adresářů na pomalejších discích, a změnu rozvržení. Zrychlení je opravdu znatelné a doufejme, že se kód dostane i do souborových dialogů! Okular dostal zlepšený výběru textu - zkuste si vybrat text přes více sloupců ve starší a aktuální verzi. V Kate, rozšířeném a spíše programátorském editoru, je teď možné vidět barevně odlišené řádky změněného textu a pro vyhledávání a nahrazení textu je k dispozici nový plugin. Vylepšení a oprav se dočkaly i další známé aplikace jako Gwenview, KMail a Marble.

Verze 4.8.1 přináší další drobné opravy, hlavně v oblasti KDEPIM. V nejbližší době vyjde hodně očekávaná verze 4.8.2 s optimalizací Nepomuku.

Dlouho očekávaného dárku se dočkali i grafici. Daniel Nicoletti (dantti) vydal první verzi podpory správy barev colord pro KDE. Obsahuje jak modul kded, který běží na pozadí a stará se o komunikaci s colord, tak i konfigurační modul do aplikace Nastavení systému (System Settings). Jedná se o první verzi, a tak zatím nedosahuje schopností verze dodávané pro GNOME, na které pracuje hlavní vývojář colord (a PackageKitu) Richard Hughes. V současné době jsou v KDE podporovány oba významné projekty - výše zmíněný colord a Oyranos.

A v neposlední řadě také pro vývojáře. Ty potěší především nový KDevelop s lepší integrací verzovacích systémů a C++11.

Ve Fedoře 17 (a tedy i v Rawhide) se také dostalo na novou verzi dalšího vývojového prostředí Qt Creator, tentokrát určeného hlavně pro vývojáře v Qt, a to jak v C++, tak dnes ve stále oblíbenějším jazyce QML. Verze 2.5 beta (proto zatím jen pro nevydané verze Fedory) přináší jak vylepšenou podporu standardu C++11 (rozumí si lépe s nullptr, constexpr, static_assert, noexcept, inline namespaces, auto a částečně taky s funkcemi lambda). K tomu dochází k vylepšení refaktorování kódu - např. přeskládání parametrů funkcí a synchronizace jejich signatur. Při změně jmen parametrů funkce dojde ke změně v těle funkce. Samostatnou kapitolou jsou rozšíření ve světě QML - Console API pro Qt Quick 2 (ten však do doby vydání Qt 5 ve Fedoře nenajdete) a update QML Profilleru.