NetworkManager: nová verze plná funkcí; Waartaa nyní s video chatem; Fedora Project Board diskutuje o produktech Fedora.next; Schůzky k plánování Flocku; Přispívejte do Fedora Magazine (a fedora.cz).

(Pozn. redakce: seriál původně vycházi na Fedora Magazine a autorem je Matthew Miller.)

NetworkManager: nová verze plná funkcí

NetworkManager, který řada z nás zná jako „tu věc, která má v systémové části panelu ikonku pro připojení k WiFi“, se vždycky snažil být více než to. Verze 0.9.10 (která je nyní součástí vývojové větve „Rawhide“ a bude na podzim zařazena do Fedory 21), přináší celou řadu funkcí, které podporují tyto širší cíle, včetně vylepšení pro serverová a cloudová nasazení. Více si přečtěte v blogu vývojáře Dana Williamse.

Waartaa nyní s video chatem

Waartaa je open source webovýchatovací systém, který se charakterizujeslovy „IRC jako služba“. Vzhledem k tomu, že Fedora používá IRC (Internet Relay Chat) jako hlavní komunikační prostředek, a to i pro týmové meetingy, mohlo by to pomoci komunikaci nastavit tak, aby byla více otevřená a vstřícná. Waartaa a Fedora je tématem přednášky na letošní konferenci Flock (6.-9. srpna, Praha).

Potěšilo mě, že existuje projekt v rámci Google Summer of Code, který podporuje přispěvatele do Fedory Lalita Khattara – pracuje na vylepšení Waartaa a chystá se přidat podporu pro video chat. Ještě dlouho to nebude hotové, ale možná nám to v budoucnu nabídne použitelnou alternativu k proprietárnímu video chatu pro širokopásmovou spolupráci.

Fedora Project Board diskutuje o produktech Fedora.next

V rámci pondělního veřejného IRC setkání projednávala Fedora Project Board dvě hlavní témata: jednak pravidla pro tiskové zprávy třetích stran (která byla schválena) a také obecná kritéria pro produkty Fedory — pokračování předchozí debaty na toto téma. Schválili jsme následující kritéria:

  • Řeší nový, relevantní a široký způsob použití nebo skupinu uživatelů, pro kterou dosud žádný produkt Fedory není.
  • Daný způsob použití by mělo být něco, co Board shledává jako dlouhodobou investici.
  • Produkt by měl být v souladu s principy Fedory.

Krátce jsme také mluvili o návrhu na produkt Fedora Plasma s ohledem na tato kritéria, ale nedošli k žádnému závěru. Obecně je v rámci Boardu široká podpora pro zajištění lepšího postavení a propagace pro desktopové spiny, které nejsou samostatné produkty. Před dalším setkáním se o věci bude dále diskutovat v konferenci board-discuss.

Podívejte se na shrnutí schůzky nebo, chcete-li, na celý přepis.

Schůzky k plánování Flocku

Když už je řeč o schůzkách a Flocku... plánovací tým Flocku pořádá pravidelná IRC setkání každé úterý od 14.00 UTC (16.00 SEČ) ve <a href="https://fedoraproject.org/wiki/Meeting_channel">#fedora-meeting </a>na Freenode. Tento týden bylo setkání velmi krátké, ale minulý týden se toho řešilo hodně. (Zajímavá drobnost: budeme používat open-source mobilní aplikaci pro Android / Jolla / BlackBerry, která vznikla pro konferenci DevConf.cz, již požádá Red Hat.) Každopádně, pokud chcete pomoci, zastavte se příští týden.

Přispívejte do Fedora Magazine (a fedora.cz)

Kdybyste tento článek četli na stránce Fedora Magazine, viděli byste v pravém sloupci odkaz „submit an article idea“ (navrhněte téma pro článek) – http://fedoramagazine.org/submit-an-idea-or-tip/. Může jít o plnohodnotné články nebo tipy na položky pro tato týdenní shrnutí.

Fedora Magazine byl v posledních měsících velmi úspěšný a rádi bychom ho posunuli ještě dál. Napsání článku je jednoduchý způsob, jak pomoci. Nemusí jít o velké záležitosti — jen trochu o něčem, co vám na Fedoře přijde zajímavé, nebo něco, na čem zrovna pracujete. Přihlaste se do konference týmu Fedora Marketing (adresa) nebo se podívejte do kanálu #fedora-mktg na Freenode, kde dostanete přístupová práva a vše další, co můžete potřebovat.

Poznámka redakce fedora.cz: Stejně tak budeme rádi, když přispějete článkem či námětem na článek nebo krátkou zprávu pro fedora.cz.