Fedora 25 nově podporuje přepínatelné grafické karty. To ale může mít dopad na uzavřené ovladače od Nvidie, které na toto řešení nejsou připravené, a může to mít dopad na zavedené postupy těchto ovladačů a jejich výsledky. Podle počtu dotazů od uživatelů lze soudit, že v tom není příliš jasno, proto Hans de Goede, který má podporu přepínatelných grafických karet ve Fedoře na starosti, napsal blogový zápisek, kde se snaží nejčastější dotazy vysvětlit. Na mojefedora.cz vám nabízíme překlad:

Christian Schaller už blogoval o tom, že se snažíme ve Fedoře 25 zlepšit podporu přepínatelných grafických karet a zároveň zjednodušit instalaci binárních ovladačů od Nvidie pro uživatele, kteří je potřebují.

Zlepšená podpora přepínatelných grafik byla připravená včas a je součástí Fedory 25. Bohužel práce kolem ovladače od Nvidie hotové nebyly a to mohlo některé zmást. Začněme nejčastějšími otázkami a zkusme si to vysvětlit:

 1. Chci, aby Fedora 25 fungovala na notebooku s přepínatelnými grafikami, bude to fungovat?
  Ano, Fedora 25 podporuje bez jakýchkoliv úprav přepínatelné grafiky s open-source ovladači, které jsou ve Fedoře obsažené. Udělali jsme hodně práce na tom, aby to fungovalo co nejhladšeji. Pokud narazíte na jakékoliv problémy s přepínatelnými grafikami a open-source ovladači ve Fedoře 25, nahlaste prosím chybu v bugzille a přidejte mě do kopie.
 2. Chci ve Fedoře 25 používat ovladač od Nvidie, slyšel jsem, že by měl být dostupný v GNOME Software?
  Je naším cílem umožnit instalaci ovladačů od Nvidie v GNOME Software (pro uživatele, kteří budou mít povolené zdroje třetích stran), ale ještě to není hotové. Doufám, že budu moct velmi brzo oznámit pokrok v této snaze. Níže naleznete více informací o tom, kde se věci nacházejí.
 3. Mám grafickou kartu Nvidia, který ovladač je pro mě lepší?
  Pokud potřebujete maximální výkon, třeba kvůli hraní, budete pravděpodobně chtít ovladače od Nvidie. Ale mějte na paměti, že notebooky s technologií Optimus budou mít s tímto ovladačem výrazně vyšší spotřebu energie a tedy kratší výdrž na baterii, protože veškeré vykreslování je prováděno na kartě od Nvidie, což znamená, že nemůže být vypnutá, když děláte graficky nenáročnou práci.
  Pokud k práci s počítačem nepotřebujete vysoký výkon při 3D vykreslování, budou pro vás pravděpodobně lepší výchozí open-source ovladače. Na noteboocích s technologií Optimus nabízejí výrazně lepší výdrž na baterii a také nepodstupujete riziko, že se rozbijí s aktualizací kernelu nebo upgradem na další verzi Fedory.
 4. Chci mít dobrou výdrž na baterii, ale také si chci občas zahrát a mít pro to dobrý výkon?
  V rámci práce na tom, aby bylo jednodušší používat ovladač od Nvidie ve Fedoře, plánuji přidat nástroj, který umožní jednoduše přepínat mezi nouveau a ovladačem od Nvidie. Při každém přepnutí ale bude vyžadovaný restart počítače.
 5. V jakém stavu se nachází jednoduchá instalace ovladačů od Nvidie ve Fedoře 25?
  Největší problém s ovladačem od Nvidie je, že bez úprav nebudou na noteboocích s technologií Optimus fungovat vůbec. Jejich instalace na takovém počítači nejčastěji způsobí, že nabootujete do černé obrazovky, což není zrovna zážitek, který bychom chtěli uživatelům nabízet.
  V závislosti na posouzení mých patchů v upstreamu připravím pro Fedoru 25 velmi brzo aktualizovaný balíček xserver, který bude tyto patche obsahovat. Jakmile bude aktualizace k dispozici balíčky z repozitáře negativo17.org budou aktualizované s xorg.conf snippetem.Až bude toto hotové, bude potřeba vyřešit ještě další problémy:
  - Mesa ve Fedoře 25 stále nemá povolené glvnd dispatch, což znamená, že balíčky z negativo17.org musí dělat triky s cestou k ldconfig, což znamená, že když se balíčky nainstalují na systém s nepodporovanou grafickou kartou, Xorg přepne na záložní open-source ovladač a věci se rozbijí, protože aplikace budou nahrávat špatnou libGL.so.
  - Rádi bychom měli nějaký mechanismus, který bude nahrávat jaderný modul nouveau před tím, než naběhne gdm, pokud se jaderný modul nvidia z nějakého důvodu nenahrál (třeba kvůli tomu, že se nebyl schopný zkompilovat proti novému kernelu).
  - Balíčky z negativo17.org momentálně používají dkms nebo akmod a kompilují jaderný modul nvidia na vašem počítači. My bychom byli rádi, pokud by se přešlo na předkompilované kmody.

  Nicméně tyto problémy nemusí nutně blokovat přidání ovladačů od Nvidie do GNOME Software.

 6. Chci zkusit ovladač od Nvidie hned teď, je to možné?
  Pokud máte notebook s technologií Optimus, nedělejte to (ještě), měli bychom pro vás mít řešení během několika týdnů. Používáte-li počítač, který má pouze jednu grafickou kartu Nvidia, můžete nainstalovat ovladač od Nvidie pomocí následujících příkazů:

sudo dnf update 'kernel*'
sudo dnf config-manager --add-repo=<a href="http://negativo17.org/repos/fedora-nvidia.repo" target="_self" rel="nofollow">http://negativo17.org/repos/f<wbr />edora-nvidia.repo</a>
sudo dnf install nvidia-settings kernel-devel dkms-nvidia vulkan.i686 nvidia-driver-libs.i686

Poté restartujte a budete používat ovladač od Nvidie. Chcete-li se vrátit zpátky k open-source ovladači, udělejte:

sudo dnf remove nvidia-driver

Ovladače Nvidia v GNOME Software, autor: Negativo17