Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 19. dubnem.

Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Testovací den pro Fedora Media Writer

Tradičně byl primárním zdrojem pro získání Fedory ze stránky Get Fedora ISO soubor – obraz disku, který museli uživatelé převést na CD/DVD, případně USB flashku. V současnosti moc lidí na CD nevypaluje (sám mám jen jeden starší laptop s CD/DVD mechanikou) a postup k vytvoření USB flashky není vždy přímočarý.

Od Fedory 24 mohou uživatelé aktuálně používající Microsoft Windows využít novou doporučenou metodu pro stažení fedory – Fedora Media Creator (původně LiveUSB Creator). Po stažení se tato aplikace postará o stažení samotného obrazu a jeho zapsání na bootovatelné médium. Doufáme, že tato změna zpříjemní zkoušení Fedory novým uživatelům.

Ale aby se to celé podařilo, tak je nutné, aby v aplikaci nebylo moc chyb. Takže, jestli máte přístup k zařízení s Windows, tak se prosím zúčastněte testovacího dne pro Fedora Media Writer (proběhl 19. dubna 2016).

Aktualizace plánu pro Fedoru 24 (a Fedoru 25)

Aktuálně plánujeme vydat beta verzi Fedory 24 za 2 týdny (3. května). Časový úsek pro betu je tedy mírně kratší, než je běžné, protože Fedoru 24 chceme vydat 7. června. Pamatujte na to, že se vždy snažíme zachovat rovnováhu mezi testováním a předvídatelným plánem. První část znamená, že se může Fedora 24 posunout třeba o týden a ta druhá, že můžete Fedoru 25 očekávat začátkem listopadu a potom Fedoru 26 v květnu 2017.
I když to nejsou přesná data, tak můžete jarní vydání Fedory očekávat vždy kolem dnu matek a to podzimní kolem Halloweenu, tzn. jedno na konci dubna, případně nebo začátkem května a další koncem října, nebo začátkem listopadu. Jak si můžete všimnout, tak Fedora 24 už je naplánována trochu později, ale stále se snažíme držet každý rok přibližně stejnou kadenci. To pomáhá softwaru v upstreamu jako je třeba GCC, glibc (kritická knihovna tvořící srdce každé tradiční linuxové distribuce) a GNOME v koordinaci. Pomáhá to i vývojářům, protože vědí , kdy mohou zasílat návrhy na nové funkce. A samozřejmě je dobré i pro uživatele, když vědí, kdy se objeví nová verze.

Vítáme poradce pro diverzitu

Když jsme vytvořili Fedora Council, tak byla přidána role poradce pro diverzitu, aby koordinoval a podporoval iniciativu pro zjišťování a zvyšování účasti málo zastoupených skupin ve Fedoře. Minulý měsíc se této role ujala dlouholetá přispěvatelka Maria Leandro – známá také pod přezdívkou „tatica“. Misí Fedory je vést postup svobodného a otevřeného softwaru a kultury, ale chceme si být jisti, že to obsahuje výhody lidskosti.

Rozhovor s lídrem Fedora Projectu

Mluvit o Fedoře je mou prací jako vůdce Fedora Projectu. Nedávno jsem poskytl rozhovor Bryanu Lundukovi na Network World a jsem opravdu spokojený s tím, jak to vyšlo (i kdybych měl být sám). Podívejte se na první část, Getting to know the man leading Fedora, a druhou část, Fedora leader: ‚We want users to control their own computing destiny‘.

A jestli jste to nezaregistrovali, tak jsem jeden rozhovor poskytl v únoru webu PC World.

Co je dál v plánu pro Fedora Workstation?

Vývojář Fedory Workstation Christian Schaller na svém blogu píše o „Fedora Workstation Phase 1 Homestretch“. Dává dohromady některé technologické cíle pro Fedoru na desktopu, nevynechal ani přehled aktuálního postupu a nastavil cíl, kde se chceme dostat dále.