Dnes vyšla Fedora 34 Beta, poslední zastavení na cestě k Fedoře 34, která je podle aktuálního rozvrhu naplánována na 20.4.

Jednotlivé edice můžete stáhnout z oficiálních stránek:

Nebo můžete vyzkoušet jednu alternativ v podobě desktopových prostředí KDE Plasma nebo Xfce. Případně obrazy pro ARMová zařízení jako Raspberry Pi 2 a 3:

O novinkách si můžete přečíst v našem článku Co přinese Fedora 34.

Jak na Betu přejít?

Kromě čisté instalace můžete rovněž aktualizovat existující instalace Fedory 32 a 33. Použít lze jednak DNF:

sudo dnf upgrade --refresh
sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade
sudo dnf system-upgrade download --refresh --releasever=34
sudo dnf system-upgrade reboot

V případě problému se závislostmi může být potřeba přidat i parametr --allowerasing na konec řádku s příkazem „…system-upgrade download…“. Pokud k nějakým potížím dojde, tak prosím nahlaste chybu na balík fedora-obsolete-packages s přiloženým výstupem z terminálu.

A případně GNOME Software:

# Nainstalovat všechny dostupné aktualizace
gsettings set org.gnome.software show-upgrade-prerelease true
# a poté otevřít GNOME Software a obnovit záložku "Aktualizace"

Potřebujeme testovat

Vzhledem k tomu, že jde o beta verzi, očekávejte, že může obsahovat chyby, nebo chybějící vlastnosti. Pro hlášení chyb objevených při testování kontaktujte Fedora QA tým na mailing-listu nebo v #fedora-qa na Freenode a na Telegramu. Jak bude testování postupovat, chyby se budou objevovat na seznamu běžné chyby F34 (ENG).

Pokud chcete hlásit chyby tak, aby to pořádně pomohlo, přečtěte si jak nahlašovat chyby (ENG).

Co je beta vydání?

Beta vydání je po stránce kódu kompletní a je tak velmi podobné konečnému vydání. Pokud si uděláte čas stáhnout a vyzkoušet betu, můžete se podívat a ujistit se, že věci, které považujete za důležité, jsou funkční. Každá nalezená a nahlášená chyba nepomůže jenom tomu, kdo ji nahlásil, ale zlepšuje zážitek miliónům uživatelů po celém světě. Společně vytváříme dokonalou Fedoru. K naší kultuře práce patří koordinace nových vlastností a vytváření oprav v upstreamu. Vaše zpětná vazba tak zlepší nejen Fedoru, ale Linux a svobodný software jako celek.

Více informací

Podrobnější informace o tom, co je nového ve Fedora 34 Beta najdete Fedora 34 Změny (ENG), která obsahuje technické informace o nových balíčcích a vylepšeních v tomto vydání.