Vydání GNOME 3.20 se blíží,  má vyjít 23. března, chcete-li si vyzkoušet, jaké novinky se objeví v aplikacích v tomto vydání, nemusíte si instalovat Rawhide nebo nějaký experimentální repozitář, který vám systém dokonale rozbije. "Noční" vydání vybraných aplikací GNOME můžete nyní jednoduše a izolovaně instalovat pomocí XdgApp.

Co je XdgApp? Jedná se o technologii, pomocí které lze provozovat desktopové aplikace v kontejneru. Více se o ní můžete dozvědět v článku, který na mojefedora.cz vyšel loni v květnu. Ve Fedoře 24 už by měla být podpora XdgApp v GNOME Software, takže spravovat tyto aplikace bude možné v grafickém rozhraní. Ve Fedoře 23 je stále potřeba používat konzolový nástroj xdg-app, ale instalace je relativně bezbolestná, jak ukazuje Alex Larsson, autor XdgApp, v návodu na svém blogu.

Úplně na začátek je potřeba mít poslední verzi xdg-app - 4.11. Ta se momentálně nachází ve Fedoře 23 v repozitáři updates-testing a nainstalujete ji příkazem:

# dnf install --enablerepo=updates-testing xdg-app

Nyní přidáte vzdálený repozitář:

$ curl -O http://sdk.gnome.org/nightly/keys/nightly.gpg
$ xdg-app --user remote-add --gpg-key=nightly.gpg gnome-nightly http://sdk.gnome.org/nightly/repo/

Poté nainstalujete runtime, který aplikace ke svému běhu potřebují:

$ xdg-app --user install gnome-nightly org.gnome.Platform

Seznam aplikací, které daný repozitář obsahuje, získáte příkazem:

$ xdg-app --user remote-ls gnome-nightly --app

Vybranou aplikaci (v tomto případě Weather) pak nainstalujete a spustíte těmito příkazy:

$ xdg-app --user install gnome-nightly org.gnome.Weather
$ xdg-app run org.gnome.Weather

A výsledek:

xdgapp-weather

Aktuální vývojová verze aplikace počasí ve Fedoře 23.

Momentálně aplikace XdgApp fungují jako bundly, dokáží tedy běžet nezávisle na verzích knihoven v systému. To umožňuje jednoduše instalovat aplikace, aniž byste museli aktualizovat systém. V budoucnu se plánuje, že budou také izolované a budou mít jasně definovaný přístup ke zdrojům a datům mimo kontejner. To by mělo zvýšit bezpečnost. Průkopníkem XdgApp je projekt GNOME, ale zájem o něj má také KDE a pro LibreOffice 5.2, které vyjde v srpnu, připravujeme také oficiální instalační soubor pro XdgApp. Uživatelé Fedory 24 tak nebudou muset čekat na nové vydání Fedory, aby mohli začít novou verzi LibreOffice, ale budou moct jednoduše nainstalovat otestovanou verzi z upstreamu.