Pokud vám náhodou unikla release party Fedory 34, můžete ji shlédnout alespoň zpětně ze záznamu. Jiří Eischmann prozradil co je tedy nového ve Fedora Linux Workstation, Panos Kalorogiannis ukázal (v angličtině), proč je Fedora skvělá volba pro astronomy, Jaroslav Řezník ukázal, jak může fungovat GPU Passthrough a Ondra Kolín představil silnou kombinaci podman a systemd.

Co nového ve Fedora Workstation

Jiří Eischmann - Největší změny v prostředí GNOME od vydání GNOME Shell 3 za posledních 10 let. Přemístění dashe dolů, přehled virtuálních ploch zase nahoru. Plochy přechází z vertikálního uspořádání do horizontálního. Kompozitor Mutter běžící na pozadí GNOME Shellu se přepisuje a optimalizuje. Zlepšuje se synchronizace videa pod protokolem Wayland. Další vylepšení je, že vstupy jsou přesunuty do samostatného vlákna a "nezasekávají se". Nastavení zobrazuje nově informace o systému, jako je třeba model notebooku. Tracker, proces indexující soubory: v poslední verzi došlo k decentrelizaci, která vedla ke zpomalení vyhledávání a indexování, tyto problémy byly adresovány v současné verzi. GNOME Software nově ukazuje historii verzí aplikace a celkově došlo ke zlepšení spolehlivosti GNOME Software. Backend GVFS pro přístup k souborovým systémům (i vzdáleným) pro Google disk podporuje sdílené adresáře, zlepšila se přímá práce s archivy. Nově se na některých objevují spodní rohy. GNOME Web (Epiphany) využívá nově libhandy a při zmenšování tak umí při zmenšování přesunout například pás karet dolů. Prvotní práce byla odvedena na Web Extensions (otevřený standard rozšíření používaný ve Firefoxu), takže nově jsou experimentálně podporované. Aplikace počasí byla redesignovaná a nově ukazuje z norského institutu počasí a nově také staví na libhandy jako GNOME Web.

Pipewire nahradil Pulseaudio, které vzniklo před 13 lety jako odpoveď na potřeby okamžitého přepínání vstupů. Pipewire přináší nízkou latenci, takže umožňuje profesionálům práci se zvukem. Pipewire už spravuje videostreamy, takže to není úplně nová komponenta systému. Bluetooth zařízení stále ještě trochu dělají problém, hlavně kvůli nejednotnosti výrobců. Můžete se také těšit na nové kodeky (třeba AAC a LDAC). XWayland se odděluje od X11, takže bude při vydávání nových verzí nezávislý. BTRFs bude mít nově zapnutou transparentní kompresi, při standardní instalaci ušetříte 10 GB. Na závěr Jiřího příspěvku proběhla diskuze na téma souborové systémy a vydávání Lenovo notebooků s Fedorou.

Fedora 34, a wise choice for Astronomers

Panos Kalorogiannis - Představil několik nástrojů pro astronomy, Stellarium, Siril, Skychart, Kstars, Celestia. Spoustu těchto nástrojů najdete v kategorii , nebo je můžete instalovat přes příkazovou řádku. Pokud chcete mít vše připravené můžete použít  Fedora Astronomy Lab, která některé nástroje obsahuje předpřipravené. Některé nástroje používají QT, ale díky nedávné práci na integraci QT aplikací v GNOME prostředích jsou velmi dobře použitelné

GPU Passthrough nejen na Fedoře

Jaroslav Řezník - Postavil si po 15 letech vlastní počítač, který měl poměrně solidní výkon a tak by rád přesunul pracovní notebook i do tohoto počítače. Rád by měl ve VM skutečnou grafickou kartu ať už, že chce hrát hry, provozovat grafické prostředí s akcelerací, nebo třeba používát složité grafické programy. Pokud máte základní desku s IOMMU a dávku štěstí s verzemi komponent, biosů, můžete pokračovat. Je lepší, když budete mít dvě grafické karty, Intel GPU jde, ale není to výkonné. Profesionální karty mají omezení na výrobní řady, která v některých případech jdou obejít. V biosu je potřeba povolit IOMMU a pracovat s jednotlivými IOMMU groupami. Může se stát, že je budete mít špatně seskupené a nepodaří se předat jednotlivá izolovaná zařízení a musíte předat celou skupinu. Instalace probíhá víceméně standardně, je potřeba například vypnout SPICE display, přidat PCI zařízení a USB passtrough. Může se stát, že něco budete muset editovat ručně. Ovladače v Linuxu nejsou víceméně problém, otázka co jiné operační systémy. Více grafických výstupů vyžaduje více monitorů, či případně přepínat na jednom monitoru, alternativně lze použít nějaké přenášení obrazovky (Steam Link nebo třeba Looking Glass).

Systemd a Podman

Systemd je démon pro řízení procesů v systému a podman je kontejnerizační engine, který je nastavitelný jako alias k dockeru. Integrování se systemd není nutné psát ručně. Pro existující kontejnery lze použít volby podman generate systemd. Pokud použijete přepínač --name, budou ve vygenerované konfiguraci uvedena jména. Přepínač --new kontejnery vždycky pustí nově načisto. Podman umí generovat konfiguraci i pro infrastrukturní pody. Takto spravované pody můžete aktualizovat pomocí podman auto-update. Podman umí použít log-driver pro exportování logů a příkaz podman stats zobrazuje statistiky o běhu kontejnerů.

Děkujeme ČVUT a Pavlu Píšovi za zapůjčení jejich platformy Big Blue Button pro naší release party, celý záznam je na youtube.