Od 26. do 28. října se v Praze konala jedna z nejdůležitějších linuxových akcí v Evropě – první evropský LinuxCon. Fedora byla při tom.

Konference LinuxCon je pořádaná renomovanou organizací Linux Foundation, která mimo jiné zastřešuje vývoj Linuxu. LinuxCon začal v Severní Americe, kde má několikaletou tradici, ale postupně se rozšiřuje i na další kontinenty. Letos se poprvé uskutečnil i v Evropě a vybrána byla právě Praha. LinuxCon však nebyl jedinou konferencí, která se poslední říjnový týden v Praze konala. Dva dny před tím se na stejném místě konal Linux Kernel Summit a GStreamer Conference. Společně s LinuxCon také probíhala Embedded Linux Conference. Díky této kombinaci mezinárodních konferencí se do Prahy sjela celá řada zajímavých lidí a Praha se tak na týden stala hlavním městem Linuxu.

Již někdy na jaře jsem přemýšlel, jak by se mohla na LinuxConu prezentovat Fedora. Red Hat se stal partnerem konference relativně pozdě, ale přece. Navíc se na akci chystaly desítky redhaťáků jak z Evropy, tak z USA, takže lidí, kteří se na tvorbě Fedory podílí, mělo být na akci relativně hodně. Ideální by ale bylo, kdyby byla Fedora i vidět. Na začátku léta jsem tedy kontaktoval Linux Foundation, jestli by nebylo možné získat stánek pro Fedora Project jakožto komunitní projekt. Bohužel tento rok na komunitní projekty místo nezbylo. Naštěstí přesně v té době mi připadlo pořadatelství zastoupení Red Hatu na LinuxCon Europe, takže mě napadlo, proč neudělat společný stánek Red Hatu a Fedory.

Na LinuxCon jsme se oficiálně za Fedoru vydali já a Jarda Řezník, ale celkově se tam sešlo více než 40 lidí z Red Hatu, z nichž velká část je i členy komunity kolem Fedory, takže zastoupení jsme měli značné. Na konferenci dorazilo téměř 900 lidí, což je pěkné číslo vzhledem k tomu, že vstupenka stála 500 dolarů. Také se mi líbilo, že byla spíše technicky zaměřená. Obchoďáci v redhatí části stánku si s mnoha lidmi nepopovídali, ale naše část byla v jednom ohni. U našeho stánku se zastavovali vývojáři a administrátoři z různých firem nejen z ČR, ale i z celé Evropy (ve skutečnosti byli čeští návštěvníci ve výrazné menšině, nebylo jich podle mých odhadů více než 10 %). Stánek fungoval tak trochu jako hub. Když došel někdo s dotazem, se kterým jsme si neporadili, poslali jsme ho za specialistou na danou oblast, pokud jsme takového na konferenci měli. Abych to setkání tazatelů a odpovídajících ulehčil, zorganizoval jsem akci „Ask an Expert“, do které se mohl každý redhaťák dobrovolně zapojit. Nahlásil mi oblast, na kterou se specializuje a které rozumí, a já jsem potom vytvořil rozvrh, který jsem vyvěsil na stánku, aby tazatelé věděli, kdy mají dorazit položit specifický dotaz.

Na stánku jsme měli dva tablety s Fedorou 16 (GNOME 3 a KDE Netbook Edition). Ukazovat Fedoru na tabletu se nám osvědčilo na minulých konferencích a takové GNOME 3 k matlání obrazovky doslova vybízí :). Kromě toho si každý návštěvník mohl odnést DVD s Fedorou 15 a samolepku s logem Fedory. Druhý den konference jsme se taky dočkali zbrusu nového vytahovacího poutače, který nám navrhl komunitní grafik Sirko Kemter.

Příští ročník LinuxCon Europe se bude konat v Barceloně, což byl můj osobní tip a přání. Doufám, že se nám podaří zařídit stejnou prezentaci Fedory jako letos.